| AnGeL a întrebat:

Fetelor am o intrebare! De la un timp imi apar multe cosuri si nu stiu ce sa le mai fac. Voi ce le faceti?

Răspuns Câştigător
| Vali87 a răspuns:

Ce pot sa te sfatuiesc e a te duci la un dermatolog cu bilet de trimitere de la medicul de familie, nu trebuie sa platesti nimic. Eu am aceeasi problema ca si tine, cosuri. Referitor la cosuri eu am 24 de ani si am prb asta de la 13 14 ani. Dc nu le tratezi e greu sa treaca. Asa sunt multe prd pe piata dar nu stiu care ti se potriveste tenului tau. Creme pentru acnee usoara, medie sunt skinoren si brevoxyl darr ai grija ca sunt cam agresive si te poti irita la inceput, trebuie sa te dai seara si o data la 2 seri ntyr-un strat subtire si dupa 2 3 saptamani te poti da in fiecare seara. Nu ti-as recomanda sa te dai dimineata ca te poti arde rauuu mai ales acum ca vin caldurile. Asa creme mai blande sunt Keracnyl, Sebium AKN dar nu stiu daca sunt la fel de eficiente ca celelalte doua. Dc te duci la doctor e posibil sa iti recomande si ceva pastile (vitamine sau antibiotice) ca sa tratezi problema si in interior pentru ca daca folosesti doar creme nu ai rez bune. Si trebuie urmat un tratament de lunga durata 4 5 6 luni+ tratament de ingrijre a tenului gras.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Buna!
Zineryt este cel mai bun tratament importiva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici, ramase in urma cosurilor, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala (si nu numai). Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

P.S. Dar cel mai bine ar fi sa consulti si un dermatolog.

| dieanuk a răspuns:

Iti recomand zineryt e super bun.cel putin mie mia redus cosurile de care nu credeam ca am sa scap vreo data.e putin costisitor dar este bun.bafta.

| Malvie a răspuns:

Eu le storc.si le dau cu CUTADEN.si dimineata si seara ma dau cu CLERASIL.

| Malvie a răspuns:

De fapt eu zic sa te duci la un medic specialist in treburi de astea.nu toti aveam acelasi tip de ten.Medicul iti va spune cel mai bine ce sa folosesti.

| Malvie a răspuns:

Si @AngelAnime.de ce sa nu le stoarca? ca sa ii apara puncte negre?!

| AngelAnime11 a răspuns:

Important! Mai bine nu le storci pentru ca bacteriile se vor intinde pe o suprafata mai intinsa a fetei. Pentru acnee cumpara de la farmacie (iei gratis de la farmacie cu reteta de la medicul de familie) SKINOREN, si ISOTREXIN. Folosestele regulat, de preferabil inainte de aplicare foloseste spirt sa dezinfectezi fata.
Dupa acesti pasi o crema de fata hidratanta. In minnim 2 saptamani. observi rezultatele. A si acneea sa stii ca apare mai des in acea perioada a luniiwinking. Si o vizita la dermatolog mergebig grin

| Funditssa a răspuns:

La intrebarea asta chiar iti pot raspunde 100% sigur ptc eu nu am niciun cos pe fata :X! Am cel mai bun remediu posibiil! Deci in primul rand dka am multe cosurii nu e recomandat sa te dai cu mult fond de ten dar te poti da ptc si eu am dau chiar dka nu am niciun cos! Seara inainte sa te culci te speli cu un sapun su sulf pe fata si dupa clatestii bine :X Dupa iti dai cu cea mai bunaaa crema posibila anti cosuri numita ERITROACNOL! Sapunul in gasesti la farmacie sau poti sa iti iei si alt sapun pentru cosuri fiin bun ori care :X dar nu cel de mainii obisnuit ci cel farmaceutik si crema de care zic care e foarte buna o gasesti in fiecare supermakiet eu am luat-o din Kaufland dar se agseste si in real carefour! Si crema ti.o intinzi bine dupa ce te.am spalat su sapun si te.ai clatit bine! O intinzi pe toata fata ca va prevenii cosurile punctele negre! Astea sunt produce naturiste nu incerca cu creme o sa iti faca rau iti zic din proprie exeprientza asculta.ma ca stiuuu bineee :X! Mooolt succes o sa iti treaca cosurile foarte repede si afza e ca daca faci asta in fiecare seara nici nu o sa iti mai aparaaa :X! kiss! Te roooog fundita!

| CARLI a răspuns:

Pai...eu ma dau cu,, Zineryt" cauta la farmacie si-ti explica farmacistul/a ca trebuie sa-ti dai timp de 3luni cu el si sincer mie mi-au trecut si acum imi dau iar, cu el iti dai dupa ce te speli seara sau inainte sa te culci ca atunci este fata curata fundita plz!

| Lauravril a răspuns:

In primul rand ar fi bine sa te speli cu apa si sapun iar apoi sa folosesti o crema sau ce ai, pentru cosuri