| lalalaforyou a întrebat:

Fetelor,ce credeti, este adevarat ca parul impletit creste mai repede? Eu am citit un articol care spunea ca este un mit faptul ca parul tinut strans sau impletit creste mai repede.Voi ce credeti? Sau ce ati observat?

9 răspunsuri:
| Vio199 a răspuns:

Creste, dar se observa doar dupa o luna... ceva logic...

| Here4u a răspuns:

Foarte adevarat! Eu mereu mi-l tin asa si il am mai lung de fund!:*

| h3r a răspuns:

Da, este adevarat.
Cel putin cand eram mica il tineam mult strans ( in codita ). Datorita acestui fapt firul de par o sa creasca mai repede, pentru ca tinandu-l prins si nu te joci toata ziua cu el, nu stai cu mana in par, el nu o sa-ti mai cada si o sa fie mai "sanatos", sa zic asa.
Eu una asta am observat. Acum bineinteles... firul de par difera la fete, insa parul strans...da, poate fi un mit.

| Kasia a răspuns:

E posibil sa creasca dar te sfatuiesc sa nu il porti asa mereu deoarece o sa ti se deterioreze radacina parului pentru ca e strans fortat si o sa iti cada mai multe fire.

| Tzukushi a răspuns:

Hei, eu folosesc aceste sfaturi!
le poti incerca si tu
te pup

http://www.sfaturilemariei.com/......a-parului/

| hiphopgirl a răspuns:

Buna

Daca te astepti la un miracol, probabil nu vei reusi. Sa faci parul sa creasca mai repede este o munca titanica, ai nevoie de rabdare si mult efort. Tot ce poti face este sa maresti ritmul de crestere al parului.

Pasul 1
Daca te chinui sa faci parul sa creasca mai repede dupa ce l-ai "omorat" (prin numeroase produse cosmetice, coafat excesiv, placa de par, foehn, etc) nu vei reusi. Mai mult de atat, un par deteriorat are un ritm de crestere mult mai lent.

Pasul 2
Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Nici un complex de vitamine conceput special pentru piele sanatoasa si cresterea unghiilor si a parului nu e de lepadat. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.

Pasul 3
Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!

Pasul 4
Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap.

| Burghelea_Lacra_1971 a răspuns:

Nu este chiar asa. Parul impletit se mentine mai bine, adica este mai protejat, dar nu creste mai repedewinking. Daca vrei sa creasca mai repede, iti poti face masti cu ulei de icini sau tratamente cu seruri speciale :*winking

| monca a răspuns:

Nu este drept acest lucru am incercat si eu acest lucru dar nu merge am incercat sampoane balzamuri dar nimic pina cind am incercat balzamul si samponu pentru crestyere de la MERy Gold si rezultatul este incearca si tu

| Miroiu_Andreea_1978 a răspuns:

Eu mereu îl țin prins și il am mai lung de fund..deci da este adevărat că dacă il ti împletit crește mai repede. unii zic că este doar o iluzie că ne obisnuim cu el prins si cand il desfacem ni se pare ca e mai lung.