| Mickie611 a întrebat:

Fetelor?!:* Solutii pentru parul care se ingrasa foarte repede?batting eyelashes Mersi, funda:*

Răspuns Câştigător
| Maria_7883 a răspuns:

Parul gras este cel mai probabil, o problema genetica, dar care poate fi, de asemenea, agravata de stres, anxietate, de o alimentatie dezechilibrata sau bogata in grasimi, epuizare, sampoane nepotrivite tipului de par si utilizarea excesiva a vopselelor chimice.

Cum trebuie tratat parul?

Mai intai de toate, utilizeaza un sampon special conceput pentru parul gras, sau unul foarte delicat, cu un pH neutru. In acest fel poti sa iti speli parul la ce interval de timp simti nevoia sa o faci, fara sa te ingrijorezi ca ai putea agrava problema.

Cum trebuie sa fie spalat parul?

Utilizeaza intotdeauna cantitati mici de sampon, bine diluat. Nu lasa sa actioneze pe scalp pentru mult timp: cu cat iti speli parul mai repede cu atat mai bine.

Ce sa nu faci:

Pentru a preveni stimularea in exces a glandelor sebacee care produc sebum in exces, nu face urmatoarele lucruri:

- Nu utiliza sampon pentru bebelusi sau copii. Este foarte bland, dar are un efect de stimulare a productiei de sebum, care nu este indicata pentru adolescenti si adulti.
- Nu iti freca scalpul foarte puternic atunci cand samponezi.
- Se te spala de doua ori. A doua samponare va avea un efect de descuamare asupra scalpului.
- Nu folosi apa foarte fierbinte.
- Daca te usuci cu foehnul, nu folosi treapta de temperatura cea mai mare si nu il tine foarte aproape de radacina parului. Nu tine uscatorul fixat pe aceeasi sectiune de par pentru mai mult de 15 secunde.
- Nu iti freca parul cu prosopul pentru a scapa mai repede de excesul de apa.

Ce sa faci:

- Maseaza-ti usor scalpul inainte de samponare pentru a stimula circulatia sangelui.
- Clateste-ti parul cu apa rece pentru a inchide porii si cuticulele parului.
- Strange-ti parul intr-un prosop inainte de a-l usca si tine-l cateva minute astfel, presandu-l usor, insa fara a-l freca, pentru a nu rupe firele de par.
- Atunci cand folosesti uscatorul de par, foloseste o temperatura scazuta, tine-l la 15 cm departare de cap.

Incearca remedii naturiste

In afara de produsele tale obisnuite de ingrijire a parului, poti folosi cu incredere tratamente naturiste cunoscute pentru efectele surprinzatoare. Iata cele mai utile tratamente pe care le poti face singura acasa pentru a scapa de problema parului gras:

Masca din argila: Se amesteca o mana de argila pudra, otet si apa, in cantitati egale, pana cand obtii o pasta groasa. Aplica masca pe suvite, lasa sa actioneze timp de 10 minute, clateste cu apa calduta si apoi spala-te normal, cu sampon.

Uleiurile esentiale: Adauga 3-4 picaturi de ulei esential de portocale, lavanda sau de salvie in sampon. Aceste uleiuri sunt perfecte pentru parul gras datorita efectelor tonice si proprietatile lor antiseptice.
Clatirea: Se amesteca 2 picaturi de ulei de cimbru sau rozmarin (plante astringente) cu 1 lingura de otet sau lamaie pentru a inchide cuticulele firelor de par. Se dilueaza acest amestec in 1 litru de apa minerala sau de izvor si se clateste normal.

Cum sa aranjezi parul gras

Nu folosi niciodata un pieptene de metal pe parul umed - utilizeaza o perie sau un pieptene de plastic. Dintii trebuie sa fie rotunzi pentru a nu deteriora parul. Nu utiliza perii cu dinti foarte desi, deoarece acestia stimuleaza productia de sebum. Evita gelurile si produsele de styling care imbacsesc parul si uleiurile care ofera initial stralucire parului, dar ii scad volumul.

Radacini grase si varfuri uscate: cum este posibil acest lucru?

Vopsirea, permanentul, decolorarea si tratamentele dure de uscare sau intindere pot face firul de par sa nu mai fie suficient de neted pentru a permite sebumului sa alunece in jos pe intreaga lungime a parului.

Pentru a avea grija de parul cu radacini grase si varfuri uscate:
- Aplica o masca de argila la radacini doar, nu si pe varfuri!
- Spala-ti parul cu sampoane purificatoare, medicinale sau naturiste.
- Hidrateaza si hraneste lungimea parului uleiuri hidratante si masti, evitand insa radacinile.
- Nu-ti masa scalpul decat inainte de spalare si nu iti pune mainile foarte des in par. Cu cat stimulezi mai mult circulatia sangelui, cu atat mai mult sebum se va ridica la suprafata scalpului.

Mai multe sfaturi pentru un par sanatos:

In afara de aceste ritualuri de frumusete, un stil de viata sanatos este esential pentru un par sanatos. Un somn bun, o alimentatie echilibrata, consumul de legume crude si fructe proaspete te va ajuta sa elimini toxinele. De asemenea, foloseste produse pentru par care contin amino-acizi, zinc si vitamina B6, care actioneaza asupra parului tau pe termen lung, facandu-l sa arate si sa fie mult mai sanatos.

9 răspunsuri:
| AnaAmalia31 a răspuns:

Asa am si eu parul. Eu ma spal cu sampon de urzici si e destul de bun! happy

| AVRILavigne1000 a răspuns:

Chiar nu stiu deci cand imi fac baie sambata duminica deja mi se ingrasa naspa ca al meu sta in toate pozitiile si nu il pot pieptana

| BlackDarkAngel a răspuns:

Nu iti spala parul zilnic. Desi pare solutia optima, nu vei face decat sa "intarati" glandele care vor secreta si mai multe substante uleioase. Cand te speli, foloseste un sampon care sa curete surplusul uleios. Tine minte sa ai un sampon cu ph echilibrat. Incearca sa folosesti un balsam potrivit, dar sa eviti sa il aplici pe radacini. Foloseste-l doar pentru varfuri si partea de mijloc.
Incearca sa eviti mancarurile prea bogate in grasime. Bazeaza-te pe un meniu bogat in legume. Iti poti vizita si medicul, dar doar dupa ce ti-ai pus la punct dieta, viciile si orice alta incercare a esuat. Medicul e ultima incercare, nu te grabi spre el, poate esti capabila sa faci si singura minunea. Iata un alt pas:
Ia-ti samponul la intrebari! E suficient de bun? Cere si parerea stilistului o recomandare si evita produsele pentru stralucire. Nu folosi in niciun caz produse 2 in 1 si nici cele care se potrivesc "tuturor tipurilor de par".
Ca sa repari pe moment problema parului gras, foloseste putin talc pentru radacini si apoi spala-ti parul. E de dorit sa se inventeze un produs special bazat pe asa ceva, dar se pare ca mai avem de asteptat...

http://www.divahair.ro/frumusete/ingrijirea_parului/solutii_pentru_par_gras

http://www.ziare.com/articole/par+gras+remedii+naturale

| ParadiseCaroline a răspuns:

Sapun de casa e una din cele mai sanatoase si benefice.Eu il folosesc de aproape 2 luni (inainte aveam parul gras ce necesita spalare din 2 in 2 zile). Daca nu poti confectiona sapunul du-te la farmacie si cumpara sapunuri eco(cu scortisoara sau vanilie).

| zozoMik a răspuns:

Buna thinking
Pai ai parul tau poate fi gras din cateva motive :
Samponul nepotrivit:
Pentru parul gras exista produse speciale care controleaza cantitatea de sebum creata, incearca sa te speli cat mai rar deoarece spalarea frecvrenta a parului contribuie la sporirea activitatii glandelor sebacee, parul devenind din ce in ce mai gras.
Utilizarea balsamului: nu folosi balsam! parul tau spui tu ca e gras..deeci nu negesita hidratarehappy
Uite cateva trucuri care sper sa te ajute:
Pudra pentru bebelusi
Pentru a evita sa te speli zilnic, foloseste pudra pentru bebelusi. Presoara putina pentre scalpul tau si maseaza-ti pielea. Pudra va absorbi din excesul de sebum, lasand pielea mai uscata.
Suc de lamaie
Dupa fiecare baie, clateste-ti parul cu un pahar cu apa in care ai turnat zeama stoarsa si strecurata de la o lamaie. Lasa sa sctioneze 1 minut si apoi clateste bine cu apa calduta (nu fierbinte). Sucul de lamaie are rolul de a usca pielea si de a impiedica ingrasarea rapida.
Si sa nu uitam de otetlaughingChiar daca nu are un miros fooarte placut, otetul diluat in putin apa va regla glandele seboree si va oferi stralucire parului.
Cam atat:*

| otylyaotty a răspuns:

Clateste-te cu apa si cu otet, apoi cu apa curata din abundenta ca sa dispara mirosul sau te mai poti da cu zeama de la 2-3 lamai dizolvata in putina apa.

| Bia125 a răspuns:

Hei...dupa ce te-ai spalat pe cap, cand te clatesti clatestete cu apa si o cantitate mica de otet (amestecate). Iar dupa cateva clatiri vei vede rezultatelee(nu ramane miros)

| ClaudiuBrasov a răspuns:

Sunt baiat, dar iti dau un sfat de la un specialist care a venit in scoala mea.Nu te spala pe cap decat o singura data pe saptamana si o sa vezi ca nu o sa se mai ingrase.Si 2 :nu-ti mai da prin par cu toate prostiile(fixativ, parfum si mai stiu eu ce folostiti voi).

| Mickie611 explică:

Multumesc mult tuturor!happy :*