| Evelinmariaa a întrebat:

Ce soluții aveți pentru parul care se îngrașă extrem de repede?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......mpon-plus/

Buna! Si eu am avut problema asta...am cautat pe net mult si mi-am intrebat si colegele. Depinde de par. Eu de exemplu am firul subtire si parul des. Din cauza firului subtire mi se ingrasa repede, cica. Uite ce am schimbat eu ca sa nu ma mai spal de doua ori pe saptamana si ce iti sugerez sa faci:

-nu te mai usca cu fionul pentru ca iti arzi parul. il lasi sa se usuce singur, chiar daca ai parul foarte lung
-nu te mai periea dupa spalare caci parul atunci este sensibil si pierzi multe fire
-nu te mai periea des, ba aproape deloc
-nu-ti mai pune mana in par( pe scalp mai exact)
-maseza-ti scalpul in apa foarte foarte mult cand faci baie!
-nu te spala cu apa fierbinte, ci calduta
-nu mai folosi balsam! se spune ca-ti ingrasa parul foarte mult!
-nu-l mai purta tot timpul desfacut, mai ales la sport, unde transpiri (in caz ca o faceai)
-SI FOARTE IMPORTANT...eu ma dau cu spuma a treia zi dupa spalare(pentru ca atunci vrea sa mi se ingrase). stiu ca poate nu e bine, dar daca te dai cu un pumn sau jumatate de pumn de spuma pe SCALP nu ti se mai ingrasa urmatoarele doua zile. ai grija ca dupa ce te dai cu spuma sa ti-l pieptani im partea data de mai multe ori pentru a nu ti se face "piatra"

Pe mine m-au ajutat toate astea, mai ales ultima. Sper sincer sa ne ajute si pe tine. Stiu ca se spune ca ar trebui luate sampoane de la plafar si toate astea dar poate nu sunt potrivite pentru tipul tau de par. Asa nu mai dai bani "degeaba"!

RăspundeRăspunde
RSS răspunsuri Ordonare: Cronologică 9 răspunsuri:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu ti l mai speli asa des, pentru ca de aceea ti se ingrasa foarte repede, si cand iti dai cu balsam sau daca folosesti ulei sau tratament de par...sa nu dai la radacina pentru ca acolo se ingrasa.dai doar la varfuri!

| Logann a răspuns:

Alearga-l.

| DenisaDeni11 a răspuns:

Buna.
Am avut problema asta. Si am scapat de ea in mare parte.
Incerc sa nu-mi bag mana in par foarte des, stiu ca majoritatea avem obisnuinta asta. In casa, poate si la servici sau la scoala incearca sa-l ti prins, astfel eviti sa treci cu mana prin el prea des.
Si am facut un sacrificiu, si am incercat sa il spal mai rar. Am stat cat am putut cu el asa 'gras', Il prindeam in tot felul, ca sa mai stau o zi cu el asa. Astfel il obligi sa nu se mai ingrase asa de repede.
Poti sa mai folosesti samponul uscat, a 3-a de de la spalare, de exemplu si te ajuta sa maschezi inca o zi.

Succes