| dependentadetictac a întrebat:

MI se ingrasa parul foarte repede. Va rog sa ma agutati!(funda celui care imi poate spune cauza si imi da cateva solutii.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IrisMov a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai...dar probabil pubertatea este cauza. Incearca masti de citrice (lamai, portocalte, kiwi etc) si dupa ce te speli pe cap, te poti clati cu o lingurita de bicarbonat de sodiu dizolvata intr-o cescuta de apa.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește șampon pentru păr gras sau cu tendință de îngrășare, un balsam și la final te limpezești cu apă cu oțet (o lingură de oțet la un litru de apă), nu te speli frecvent chiar dacă se îngrașă.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| anss23 a răspuns:

Parul gras este cauzat de un dezechilibru al glandelor sebacee care secreta sebum. Sebumul este o substanta naturala, uleioasa, care lubrifiaza scalpul si il protejeaza impotriva poluarii. Cand insa este prea mult, devine o problema. Acest dezechilibru afecteaza una din patru femei, lasand parul lucios, greu si lipit de cap chiar de a doua zi dupa ce a fost spalat.

Care sunt cauzele?

Parul gras este cel mai probabil, o problema genetica, dar care poate fi, de asemenea, agravata de stres, anxietate, de o alimentatie dezechilibrata sau bogata in grasimi, epuizare, sampoane nepotrivite tipului de par si utilizarea excesiva a vopselelor chimice.
Cum trebuie tratat parul?

Mai intai de toate, utilizeaza un sampon special conceput pentru parul gras, sau unul foarte delicat, cu un pH neutru. In acest fel poti sa iti speli parul la ce interval de timp simti nevoia sa o faci, fara sa te ingrijorezi ca ai putea agrava problema.
Cum trebuie sa fie spalat parul?

Utilizeaza intotdeauna cantitati mici de sampon, bine diluat. Nu lasa sa actioneze pe scalp pentru mult timp: cu cat iti speli parul mai repede cu atat mai bine.
Ce sa nu faci:

Pentru a preveni stimularea in exces a glandelor sebacee care produc sebum in exces, nu face urmatoarele lucruri:

- Nu utiliza sampon pentru bebelusi sau copii. Este foarte bland, dar are un efect de stimulare a productiei de sebum, care nu este indicata pentru adolescenti si adulti.
- Nu iti freca scalpul foarte puternic atunci cand samponezi.
- Se te spala de doua ori. A doua samponare va avea un efect de descuamare asupra scalpului.
- Nu folosi apa foarte fierbinte.
- Daca te usuci cu foehnul, nu folosi treapta de temperatura cea mai mare si nu il tine foarte aproape de radacina parului. Nu tine uscatorul fixat pe aceeasi sectiune de par pentru mai mult de 15 secunde.
- Nu iti freca parul cu prosopul pentru a scapa mai repede de excesul de apa.
Ce sa faci:

- Maseaza-ti usor scalpul inainte de samponare pentru a stimula circulatia sangelui.
- Clateste-ti parul cu apa rece pentru a inchide porii si cuticulele parului.
- Strange-ti parul intr-un prosop inainte de a-l usca si tine-l cateva minute astfel, presandu-l usor, insa fara a-l freca, pentru a nu rupe firele de par.
- Atunci cand folosesti uscatorul de par, foloseste o temperatura scazuta, tine-l la 15 cm departare de cap.

| BlueDog a răspuns:

Incearca niste masi naturale pentru par cu lamaie si menta. (cauta pe google).