| IoanaMra a întrebat:

Fetelor, spuneti'mi si mie ceva naturist (pregatit in casa) pentru cosuri si ten gras. Credeti'ma ca am incercat creme de la AVON dar nici nu rezultat. sigh Ma gandeam ca poate stiti voi ceva care ma poate ajuta cat de putin.batting eyelashes P. S. Am tenul usor creol, daca ajuta la ceva!batting eyelashes laughing Multumesc! big hug Fundita si voot! smug :*:*

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Folosește un tonic bun (recomand Tenapin pe care îl poți găsi la Plafar), Apidermin (o cremă hidratantă foarte bună), iar în momentul în care îți apare un coș, aplică pe el unguent de gălbinele (ajută la uscarea acestuia).
Toate produsele le poți găsi la Plafar, iar prețurile sunt următoarele :
Tenapin-8-10 lei, Apidermin-6-8 lei, Unguent de gălbenele-5-7 lei.
Baftă!

6 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna!
1.Vitamine eficiente in tratamentul acneei
Doua vitamine sunt eficiente in tratarea acneei – vitamina A si vitamina B3 (niacin).
Tratamentul cu ajutorul vitaminelor trebuie sa cuprinda un aport de 100 mg vitamina B13, de 3 ori pe zi, si 50.000 UI de vitamina A, de 3 ori pe zi. De asemenea, se recomanda si administrarea unei pilule de vitamina E, de 400 mg, o data pe zi.
Tratamentul trebuie urmat timp de o luna.

2. Zinc
In unele cazuri, tratamentul cu zinc importriva acneei da rezultate radicale. Pentru un tratament eficient, doza necesara zilnic de zinc este de 50 mg, care se administreaza de 3 ori pe zi.

Pacientul trebuie sa isi administreze o doza de 50 mg de 3 ori pe zi timp de o luna, dupa care in functie de imbunatatirile remarcate de medicul curant doza de poate reduce la 25 mg pe zi.

3. Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.

4. Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.

5. Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.

Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea.

6. Suc de codriandru si menta
O lingurita cu suc de coriandru amescat cu bulbere de curcuma este un alt remediu eficient in tratarea cosurilor si a punctelor negre. Aceasta pasta se aplica in fiecare seara, dupa ce in prealabil fata a fost bine curata.
Sucul de menta de foloseste asemanator cu sucul de coriandru.

7. Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.

Ten gras
In cazul in care te confrunti cu un ten gras, seboreic, NaturaPlant iti da urmatoarele sfaturi:
-Alege un stil de viata mai sanatos si renunta la: fumat, cafea, ciocolata, fast-food si toate mancarurile grase. Alege salate, fructe, legume, carne slaba.
-Obiceiurile precum: stors cosuri, folosirea spirtului pentru a-ti curata tenul, atingerea tenului cu mainile nespalate, folosirea cremelor pe baza de grasimi, nu numai ca nu te vor ajuta, insa vor agrava starea pielii tale.
-Spala-te pe fata cu un gel special pentru ten gras.
-Foloseste in fiecare dimineata si seara o crema speciala pentru ten gras.
-Demachiaza-te in fiecare seara si foloseste o lotiune tonica imediat dupa demachiere.
-Foloseste o data pe saptamana un exfoliant, el te va ajuta sa elimini impuritatile iar tenul tau va fi mai curat si mai revigorat.
-Poti folosi si o masca naturala din argila amestecata cu ceai musetel. Amestecul obtinut din cele doua se aplica pe fata, evitand zona ochilor. Se lasa 15 minute apoi se spala cu apa minerala.

| fustiteTUTU a răspuns:

Foloseste gama Gerovital si masti facute in casa de aici http://spa-acasa.blogspot.com

| IMC90 a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar orice tratament naturist este inutil pentru ce ai tu sad si eu am tenul gras, si am fost diagnosticat cu o forma severa de acnee : nodulochistica.

inca de la 13-14 ani au inceput sa-mi iasa tot felul de porcarii pe fata, iar pe la 16-17y imi venea sa plang cand ma uitam in oglinda. incercasem cam tot ce se putea, creme, lotiuni, masti, nimic nu functiona.

Asta pana cand am inteles cum se formeaza acneea, mi-am luat inima in dinti si am inceput tratamenul cu isotretinoin (denumirea comerciala roaccutane, poate ai auzit). Sunt niste pastile, pe care le iei in doza prescrisa de medic si care in proportie de 100% duc la remiterea completa a acneei. tratamentul dureaza 4-6 luni(in fc de doza si de raspunsul organismului). Problema e ca, pe cat de bine fac, pe atat de multe efecte adverse au. de fapt, cred ca e pastila campioana la efecte adverse laughing depresie, avort (in cazul in care sunt administrate in timpul sarcinii sau cu mai putin de 6 luni inainte), tasarea ligamentelor de crestere, cresterea colesterolului, lipidelor si a trigliceridelor, cresterea transaminazelor, etc. Majoritatea efectelor adverse sunt reversibile in timp. Sansa de recidiva a bolii este mica. 25% din persoanele pana in 20 de ani, au prezentat o recidiva in decursul a mai putin de 2 ani de la tratament, insa s-a remis complet si definitiv si la acestia dupa inca 2 luni de tratament.

Multa bafta, insa iti recomand asta doar daca esti disperata.

| Uza a răspuns:

Pe langa ingrijirea zilnica a tenului incearca sa ai o alimentatie sanatoasa,sa elimini toxinele din corp pentru ca aceasta este o cauza principala. Fa sport,o data pe saptamana ceva dulce,fara snacks-uri sau foarte rar, fructe, legume, ceaiuri, multe lichide si o sa ai un ten frumos.
Ca si crema eu folosesc cremele (zi/noapte) de la Avon din gama Solutions pentru ten gras si sunt foarte bune:X

| Emma2804 a răspuns:

Am eu unulbig grin
Tinctura de propolis si Mibazon.
Tinctura de propolis o cumperi de la farmacia naturista,nu e deloc scumpa,iar Mibazonul,nu glumesc este foarte adevarat desi s-ar putea sa vi se para penibil dar se gaseste la farmacia veterinara.E un unguent pentru ugerul vacutelorbig grinar ingredientele pe care le contine te vor ajuta la problema te cu acneea.
Seara,inainte de culcare te speli cu apa calduta,te stergi si te dai cu tinctura care e lichida si are rol antibacterian si dezinfectant, apoi te dai cu Mibazon in locurile cu probleme si stai asa peste noapte(atentie ar putea sa pateze), iar dimineata te stregi. Iti garantez ca va merge!
Mult succes si astept sa imi comunici rezultatele:*
batting eyelashes Fundita?big grin