| Deutzy a întrebat:

Fetelor stiti ceva metode pentru intarirea unghiilor?

Răspuns Câştigător
| NinaSimone a răspuns:

Eu o sa iti spun niste remedii pe care le ai la indemana si nici nu sunt scumpe. Daca ai unghii care se exfoliaza sau se rup usor, este indicat tratamentul cu ulei de ricin. Seara se da jos de pe unghii lacul si se aplica ulei de ricin pe unghii. Se sta minim o ora cu uleiul pe unghii si se maseaza in continuu. Tratamentul ar trebui urmat minim doua luni pentru rezultate. Ulei de ricin se gaseste in orice plafar iar preutul pentru o sticluta difera de la 2.5 la5.5 lei. Depinde de plafarhee hee
Un alt remediu este zeama de lamaie. Aceasta se aplica de 2-3 ori pe zi pe unghii cu ajutorul unei pensule (din aceea care se foloseste la aplicarea lacului de unghii) sau poti folosi betisoare pentru urechi thinking este foarte bine ca dupa ce ai aplicat seama de lamaie pe degete sa nu te speli timp de vreo 3 orehee hee Dupa aprox. o saptamana incep sa se vada rezultatele happy

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ClaraB a răspuns:

Vitamine pentru par si unghii de la Eurovita.
si nu-ti mai cade nici parul.

| Deutzy explică (pentru ClaraB):

Chiar sunt folositoare? si nu te ingrasa aceste vitamine?big grin

| ClaraB a răspuns (pentru Deutzy):

Produsul prin compozitie acopera necesarul fiziologic si compenseaza carentele in elemente nutritive ale parului si unghiilor.
Acidul folic impreuna cu acidul para aminobenzoic au rolul de a reda stralucire parului, impiedicand albirea prematura.
Acidul pantotenic stimuleaza sistemul imunitar determinand cresterea sanatoasa a parului si a unghiilor.
Fierul prin proprietatile antioxidante incetineste procesele de imbatranire la nivelul foliculilor pilosi, impiedicand caderea parului.
Cuprul indispensabil pentru sinteza keratinei, componenta a texturii firului de par si a unghiei.
Drojdia de bere, sursa naturala a complexului de vitamine B, acidului para-aminobenzoic si a cromului.
Prin intremediul acestora reda volum, elasticitate si stralucire parului, imbunatateste textura firului de par si a unghiei, impiedica aparitia matretii prin reglarea secretiei de sebum.
Aminoacizii cu sulf (L-cistina si DL-metionina): constituenti esentiali ai keratinei contribuie la intarirea firului de par si a unghiilor.
Sulful pe care il contin acesti aminoacizi adauga un plus de stralucire parului.
Extractul de germeni de grau importanta sursa de vitamina E, eficient in incetinirea proceselor de imbatranire a pielii, inclusiv a pielii capului.

Ce este Eurovita pentru par si unghii?

Compozitie: acid folic 400 μg 100% DZR, acid pantotenic 25 mg 250% DZR, fier 15 mg 83, 33% DZR, cupru 2000 μg 66, 66% DZR, acid para aminobenzoic 30 mg, drojdie de bere 50 mg, DL-metionina 100 mg, L-cistina 50 mg, extract de germeni de grau 50 mg.

nu cred ca ingrasa pentru ca are componente specifice.eu una nu am avut probleme.am luat in jur de 2 luni si nu mi se mai exfoliaza unghiile si nici parul nu-mi mai cade atat de mult, acum depinde si de fiecare organism.

| Marilly a răspuns:

Toate produsele comerciale in primul rind sunt facute ca sa aduka venit producatorilor!
Eu am intilnite persoane cu buzunarul plin de bani care nu apelau lanici un produs cosmetic, ci isi intareau unghiile tinindule in apa tare sarata...deci solutia ieftena si efectiva sa tii unghiile in apa cu multa sare, poti sa stai de 3 ori pe zi cite 20 minute.