| vali0000 a întrebat:

Funda! Ce mi recomandați pentru firele despicate? Am parul foarte scurt, l am tuns în repetate rânduri dar tot a ajuns sa mi se despice la vârfuri. Ce mă sfătuiți sa fac? Și O metoda buna a creșterii parului m ar ajuta.

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Dacă nu folosești placa e bine, însă probabil părul tău e sătul de produse de îngrijire dure și de asta se usucă la vârfuri și se despică. Poate sună ciudat, dar produsele Gerovital nu mai sunt de mult la fel de eficiente cum erau odată... Pe mine m-au dezamăgit sad și cu părere de rău o spun, pentru că aveam așteptări mari de la ele. Am folosit și eu vreo 3 ani, dar am renunțat că făceam kilograme de mătreață.
Îți pot sugera să încerci un șampon natural de la Vivanatura sau chiar un săpun pentru păr, tot natural (e ceea ce folosesc eu acum și de mult nu am mai fost atât de mulțumită de cum îmi arată și cum mi se simte părul). Spală-l mai rar, măcar la 4 zile. Cel puțin o dată la 2 săptămâni fă-ți o mască nutritivă pe care o vei lăsa să acționeze peste noapte (ulei cocos, ricin, măsline, vitaminele A și E + pulpa unui fruct avocado foarte bine copt, le dai prin blender, le aplici pe păr, pui o pungă de plastic și un fes deasupra și lași să acționeze peste noapte). E o mască foarte bună și hrănește bine părul. Nu renunța la tunsul regulat (dar încearcă să găsești o tanti care să îți ia doar vârfurile, nu juma' de cap odată. Unele deși le spui să ia maxim 2 cm mai au un pic și își iau părul cu tot cu scalp, deci găsește o coafeză care să fie de încredere).
Mănâncă nuci, migdale, alune crude, proteine de calitate. Ar fi bine pentru păr să îți cumperi și o perie de mistreț (cu inserții de fire de plastic pentru a descâlci părul, că altfel se îndoaie firele periei și nu piaptănă decât foarte greu). Periile naturale nu agresează părul la fel de tare cum o fac cele obișnuite.
Ar trebui ca diferențele să se cunoască dacă respecți aceste reguli, dar trebuie să ai răbdare... Schimbările nu se produc peste noapte din păcate sad

4 răspunsuri:
| Lola05 a răspuns:

Îl îndrepți cu placa/ folosești ondulator de obicei? Folosești spumă/ fixativ/ ceară des? Cât de frecvent te speli pe cap și cu ce? Părul tău are mătreață/ tendințe de îngrășare? Alimentația ta cuprinde suficiente legume, fructe, cereale integrale, proteine de calitate?
Hai că vedem ce putem face în funcție de răspunsuri happy

| vali0000 explică (pentru Lola05):

Nu folosesc placa, parul mi l spală la 2 sau 3 zile folosesc un șampon și un balsam de la gerovital.iar alimentația este echilibrata Cu un plus sau minus.

| Lola05 a răspuns (pentru vali0000):

Dacă nu folosești placa e bine, însă probabil părul tău e sătul de produse de îngrijire dure și de asta se usucă la vârfuri și se despică. Poate sună ciudat, dar produsele Gerovital nu mai sunt de mult la fel de eficiente cum erau odată... Pe mine m-au dezamăgit sad și cu părere de rău o spun, pentru că aveam așteptări mari de la ele. Am folosit și eu vreo 3 ani, dar am renunțat că făceam kilograme de mătreață.
Îți pot sugera să încerci un șampon natural de la Vivanatura sau chiar un săpun pentru păr, tot natural (e ceea ce folosesc eu acum și de mult nu am mai fost atât de mulțumită de cum îmi arată și cum mi se simte părul). Spală-l mai rar, măcar la 4 zile. Cel puțin o dată la 2 săptămâni fă-ți o mască nutritivă pe care o vei lăsa să acționeze peste noapte (ulei cocos, ricin, măsline, vitaminele A și E + pulpa unui fruct avocado foarte bine copt, le dai prin blender, le aplici pe păr, pui o pungă de plastic și un fes deasupra și lași să acționeze peste noapte). E o mască foarte bună și hrănește bine părul. Nu renunța la tunsul regulat (dar încearcă să găsești o tanti care să îți ia doar vârfurile, nu juma' de cap odată. Unele deși le spui să ia maxim 2 cm mai au un pic și își iau părul cu tot cu scalp, deci găsește o coafeză care să fie de încredere).
Mănâncă nuci, migdale, alune crude, proteine de calitate. Ar fi bine pentru păr să îți cumperi și o perie de mistreț (cu inserții de fire de plastic pentru a descâlci părul, că altfel se îndoaie firele periei și nu piaptănă decât foarte greu). Periile naturale nu agresează părul la fel de tare cum o fac cele obișnuite.
Ar trebui ca diferențele să se cunoască dacă respecți aceste reguli, dar trebuie să ai răbdare... Schimbările nu se produc peste noapte din păcate sad

| oanaro a răspuns:

Pentru intarirea firului de par poti folosi urmatorul tratament care contine ingrediente naturale si care nu numai ca intareste firul de par, ci trateaza si problemele scalpului, reducand chelia cu 80% sau chiar 100%, in functie de gravitatea problemei.Tratamentul il poti cumpara de aici: http://www.tratamentchelie.aaz.ro

Răspuns utilizator avertizat