| InsaneAciD a întrebat:

Funda!
Ce spuneti de acest "Skin Care":
Dimineata: Te speli cu apa calduta si sapun cu sulf, dupa care aplici BB cream.
Seara: Te clatesti doar cu apa calduta si aplici Eryfluid.
Daca nu, ce-ar trebui sa schimb la el (skin care-ul)?
Mentionez ca am cosuri.

14 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Din moment ce te dai cu bb cream, cum să te clăteşti doar cu apă călduţă? toate impurităţile îţi rămân pe faţă.

Eu îţi recomand aşa:
În vacanţă:
Dimineaţa: Te speli cu săpun cu sulf, după care aplici o loţiune tonică (cu acid salicilic) şi o cremă hidratantă sau ulei de măsline (e mai bun).
Seara: te speli iar cu săpun cu sulf, aplici o mască de faţă/soluţie pentru coşuri.Caută una care se lasă toată noaptea. Dimineaţa repeţi procedeul.

În timpul şcolii:
Acelaşi procedeu dimineaţa. Dacă înveţi după-amiază, înainte de machiaj te clăteşti cu apă să scapi de ulei. Te machiezi cum vrei. Când ajungi acasă, repeţi procedeul pentru seară.

Nu te da cu nicio cremă nuanţatoare sau fdt vara asta, ai timp destul în timpul şcolii, + că într-o săptămână vei scăpa de coşuri. Înlocuieşte Eryfluid cu altă cremă. Usucă rău tenul. Mergi la plafar şi întreabă de o cremă anti-acnee. Nu ştiu cum se numeşte, dar e foarte bună. Şi e naturală. Costă cam 43 lei şi e micuţă, cred că are 20 ml.

| InsaneAciD explică (pentru AikkoxD):

1. Vreau sa folosesc acest "skin care" numai in timpul scolii
2. Eryfluid-ul nu usuca
3. Sunt prea multe prostii si nu îmbâxesc tenul că şi aşa am un dezastru pe fata
Totusi o sa incerc cat de cat sa tin cont de ce mi-ai scris.
Multumesc mult happy

| AikkoxD a răspuns (pentru InsaneAciD):

Am avut o colegă care a folosit eryfluid timp de 2 săptămâni şi avea tenul foarte cojit. Ştiu că există prostii care îmbătrânesc tenul, dar eu merg spre cele naturale: Bioten, Gerovital astea. mai ales cele de la plafar

| InsaneAciD explică (pentru AikkoxD):

Si cam la ce pret se gasesc?

| InsaneAciD explică (pentru AikkoxD):

As merge la plafar.ce-mi poti recomanda? happy
Ieftin si bunrolling on the floor

| AikkoxD a răspuns (pentru InsaneAciD):

Bioten, Gerovital etc - de la 15 lei în sus. Eu am o loţiune tonică de la Bioten cu miere şi cimbrişor şi e foarte bună. Eu o folosesc doar să-mi cureţe tenul de impurităţi (nu machiaj) şi îmi lasă pielea foarte moale şi hidratată. Nu ştiu cât am dat pe ea, cred că 12 sau 13 lei.
La plafar am fost cu o colegă să-şi cumpere o cremă pentru coşuri, şi din câte m-am uitat pe acolo, găseşti orice produs vrei, pentru ten,păr, gene, sprâncene, unghiilaughing şi toate-s numai din produse naturale, nu au nici pic de alcool. Preţuri de la 5 lei în sus. Unele creme sunt şi la 70 lei, dar mi se pare că-s alea pentru riduri sau alte probleme. Mergi şi aruncă o privire, n-ai nimic de pierdut.

| ioanaioana a răspuns:

Sulful are actiune directa contra sebumului, adica grasimea secretata de glandele sebacee ale pielii!
Te speli cu acest sapun in cazul in care ai pielea grasa, este bun la cosuri si nu este periculos pentru ochi daca concentratia lui nu depaseste 10 %.
Iar Eryfluid este recomandat mai mult pentru cosuri.
Deci e bun din moment ce ai cosuriwinking

| InsaneAciD explică (pentru ioanaioana):

Cam de cate ori pe saptamana il pot folosi?

| ioanaioana a răspuns (pentru InsaneAciD):

Pai incearca in fiecare zi, dupa 2 saptamani(sau mai putin) ar trebui sa ai ceva rezultate din moment ce ambele produse sunt pentru cosuri

| Bondarel99 a răspuns:

Am si eu o completare la ce au spus ceilalti utilizatori:apa calduta deschide porii, iar apa rece ii inchide, deci dupa fiecare spalare a tenului ar trebui sa inchei cu un jet de apa rece pentru a ti se inchide porii ca sa nu mai intre praf si alte lucruri sa il afecteze.

| KiSsRoSsE a răspuns:

Trebuie sa respecti cei 3 pasi de ingrijire:Curatare, tonifiere, hidratare. Daca adaugi si astea totul va fi ok.big grin

| maria33 a răspuns:

Eryfluid din cate stiu cam usuca pielea deci ar fi bine sa aplici si o crema hidratanta, stiu ca si bb cream este intr-un fel sau altul hidratanta dar nu ajunge plus ca daca nu iesi afara incearca sa nu te dai cu bb cream sa mai lasi pielea sa respire.

| InsaneAciD explică (pentru maria33):

Pai eu folosesc Eryfluid de vreo 3 saptamani si nu mi-a uscat pielea.
In plus, incepe scoala si, evident ca voi iesi din casa si vreau sa ma dau cu BB.
Intrebarea mea a fost : "E bun acest Skin Care"?
Deci, raspunsul tau nu corespunde in totalitate cu intrebarea. As fi vrut sa-mi spui daca are ceva daca folosesc sapun cu sulf spre exemplu.
Poate-mi poti da un raspuns complet acum.
Multumesc mult oricum.

| maria33 a răspuns:

Mi-ar placea sa iti spun insa chiar nu stiu nimic despre sapunul cu sulf si decat sa te informez gresit mai bine nu o fac.