| anonim_4396 a întrebat:

Girls, eu am abia 14 ani. :D Nu sunt activa sexual, dar cand voi fi, as vrea sa incerc epilatul inghinal cu ceara, la salon. Am auzit ca nu doare asa tare, ca ma da cu pudra de talc si trece si iritatia... am o piele extrem de sensibila. Dar imi e foarte, foarte rusine! eu nu stau dezbracata nici de fata cu mama! :)) dar poate daca fata acea nu ma cunoaste, nu o cunosc ( la inceput) voi scapa de inhibitii. Zic ca vreau sa incerc la salon, pentru ca m-am facut cu bigul ieri, si m-am iritat de abia mai pot sta pe scaun. :| Am crema asta http://farmaciadulfu.ro/......150-ml.jpg si nu e buna de nimic.

Deci, cum sa scap de rusine? :)) ar fi mai bine daca as merge cu o prietena? :)) si pudra de talc se gasesti si in farmacii? cat costa acum epilatul la salon?

Multumesc.

2 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Buna! Inghinal costa in jur de 40lei, depinde si de salon, depinde de ceara folosita daca este cea traditionala sau e de unica folosinta si depinde daca vrei inghinal-contur sau inghinal-total.
Pudra de talc da, o gasesti in farmacii sau la raioane cu produse pentru bebelusi si costa pana in 20lei.

Acum am ramas cu rusinea: din cate am inteles, cand mergi la epilat inghinal la salon, nu ramai complet dezbracata, prima data te epileaza sa zicem pe partea dreapta, iar partea stanga ti-o acopera cu un prosop. Oricum cosmeticiana de acolo isi va da seama ca esti mai micuta si va sti ea cum sa-ti vorbeasca cat sa te faca sa te simti in largul tau si sa scapi de inhibitii. Eu zic mai bine sa mergi singura, ca altfel o s-o ai si pe prietena ta pe cap acolo, iar in loc sa discuti cu prietena cat timp cosmeticiana isi face treaba, ai putea discuta chiar cu ea, asa o sa incepeti sa va intelegeti si nu o sa ti se mai para chiar asa dubioasa treaba cu epilatul si dezbracatul. Succes big grin!

| h3r a răspuns:

Mulți înainte. Aceeași părere o am despre crema respectivă...
Da, pudra se găsește în orice farmacie.
Prețul pentru epilat...bla bla, depinde de salon, oricum, nu e cine știe ce.
Cât despre rușine, ar trebui să mergi cu o prietenă, dacă consideri că te simți mai bine în pielea ta. Și stai liniștită, nu ești prima și nici ultima pe care o vede tipa de la salon. O să fie tot o femeie, cel mai probabil mai tânără, deci nu e vorba de rușine. Plus de asta, vei fi acoperită în mare parte.
Te vei obișnui...dar asta, dacă decizi s-o faci cu ceară. E foarte bună pentru că scapi de tot, trage tot până te omoară de durere, însă poți sta liniștită a 2a zi, are „efecte" mai bune decât bigul sau crema depilatoare.