| anonim_4396 a întrebat:

Heeey!
Au inceput sa imi apara cosuri mici pe obraji (unul langa altul).
Cum pot preveni/scapa de asta?

Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Sa scapi, e usor, exista solutii cosmetice sau dermatologice. Cel mai important este sa identifici cauza. Cauza este de cele mai multe ori pe alimentar. Ca sa identifici corect, pentru ca poate fi vorba de lactoza, de gluten, de zahar, sau de proteina in exces, exclude pe rand cele 4 din alimentatie o perioada de minim 30 de zile. Vei vedea reactia organismului si atunci vei exclude definitiv cea care iti cauzeaza problema.

Răspuns Apreciat de Editori
| AlMaDi a răspuns:

Importat este, evident, sa te duci la dermatolog.
Acum o solutie, pe care eu o consider buna si pe care o poti face acasa este sa iti iei argila si carbune activ, faci o masca cu ele si iti curata bine tenul, acum daca nu curatarea tenului este problema, poate exista si cauza a ce mananci/bei tu si asta influenteaza, renunta pentru ceva timp la tot ce stii si tu ca nu e bine sa mananci/bei si vezi daca este vreo difereta (prajeli, zahar, grasimi).
P.S. Carbunele activ este diferint de cel medicinal, e mai puternic si mai scump decat cel medicinal, eu pe o cutie de 30 de pastile am dat 19 lei.

1 răspuns: