| Dx_Alexa_1990 a întrebat:

Am si eu niste probleme..de prin februarie 2012, am inceput sa am acnee..si sa agravat foarte tare, iar eu nu am tratat-o deloc. De prin iulie a inceput sa imi dispara dar mi-au ramas urme si gauri, iar de prin septembrie au inceput sa imi apara iar cosuri dar nu acnee, cosuri mai mici si albe pe frunte si pe barbie, si cateva urme rosii pe obraji..eu am fata foarte uscata de fel, ce imi recomandati ca sa imi dispara aceste probleme? (preferabil din propria voastra experienta) Apropo, am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| kitten95 a răspuns:

O prietena de-a mea a avut aceeasi problema. a mers la dermatolog cam 1 an si jumatate(avea cam aceeasi varsta cand a inceput) si toate cosurile si problemele cu tenul i s-au rezolvat. dermatologul stie mai bine. o sa te coste ceva, e drept, dar e sigur.

| Cat a răspuns:

Buna, Alexa! Din pacate, experienta noastra nu te poate ajuta foarte mult.
Cel mai important lucru pe care il poti face e o vizita la dermatolog si un set de analize, pentru a descoperi cu ce tip de acnee te confrunti si care sunt cele mai potrivite medicamente pentru tine. Ce li s-a potrivit altora si ti-ar fi recomandat aici iti poate face mai mult rau decat bine.
Discuta cu dermatologul si despre o cura cu zinc pe care o poti face pe termen lung.
Cu cat de ocupi mai rapid de asta, ai sanse mai mari sa ramai fara pete sau cicatrici.