| Delya_2771 a întrebat:

Hei am un Bihon Maltese de 6luni si ii pica dintii.Doi din greseala i sau rupt iar alti 4 iau cazut.Stiti de ce? Ii va mai creste altii la loc?

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Corespondenta dintre varsta omeneasca si cea canina este de 7 ani.Astfel ca, un caine care are 1 an, ii corespund 7 ani de om. La 6 luni are in jur de 4 ani. Si tie, cand aveai aproximativ varsta lui, ti-au cazut dintii "de lapte" si ghici ce... ti-au crescut altii la loc! big grin
Asa ca nu-ti fa griji, se intampla in cazul tuturor cainilor, pe la varsta asta ii cad dintii. Ai grija insa in perioada asta, ii vor cadea toti intr-un final, dar trebuie sa fii atenta sa nu-i creasca unii peste altii, daca observi ceva in neregula du-l la veterinar. Acei dinti "rupti din greseala" nu s-au rupt chiar din greseala, se miscau si inevitabil, au cazut.
Ai grija de el, succes, pa-pa!

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

E normal sa-i cada e micut are 6 luni dintii i se schimba o sa-i creasca inapoi

| Lora a răspuns:

E normal sa-i cada e micut are 6 luni dintii i se schimba o sa-i creasca inapoi.

| Eff a răspuns:

Normal ca ii cresc la loc.
erau dintii lui de lapte care au cazut.
o sa ii iasa cei permanenti.

| camitza_1621 a răspuns:

Da... da dul la doctor