| Kat29 a întrebat:

Hei! Cine stie un toner bun si pentru tenul acneic?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tonicul in majoritatea cazurilor este apa cu alcool, parfum si alte ingrediente iritante - cam asta o sa intalnesti in supermarket, dar si firmele mai scumpe, precum Clarins, nu se abat de la reteta asta " mirobolanta ". Unele firme au formule extrem de banale, dar preturi ridicole de mari pentru ce ofera - doar pentru ca sunt nu stiu ce brand.

Totusi, un tonic poate sa aiba proprietati foarte bune pentru ten si sa ofere si o textura lejera potrivita pentru tenul gras/mixt si pentru perioadele mai calde. Poate sa fie hidratant, sa contina antioxidanti, poate sa fie exfoliant chimic sau poate avea proprietati antiinflamatoare.

Cel mai ieftin si bun "toner " pe care eu il prefer este apa de musetel ( are proprietati calmante si antiinflamatoare ) :
https://www.elemental.eu/ro/551-apa-de-musetel-bio.html

Produse bine formulate gasesti la Paula's Choice, formulele lor au o multe ingrediente benefice pentru ten si nu sunt doar apa de ploaie.
https://www.paulaschoice.ro/shop/toate-produsele/tonere/

Asta-i preferatul meu pentru tenul acneic, are o cantitate mare de niacinamida si o multe ingrediente benefice :
https://www.paulaschoice.ro/......ing-toner/

"Proprietățile cosmetice ale niacinamidei

atenuează acneea și petele
reduce roșeața, hiperpigmentarea
întărește bariera de protecție a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul și textura pielii
îmbunătățește elasticitatea pielii
ușor efect regulator de sebum "
sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

| Kat29 explică (pentru anonim_4396):

Daca de exemplu pun apa cu musetel intr-un recipient in cat timp ar trebui sa l folosesc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kat29):

Infuzia nu este acelasi lucru cu apa florala ( hidrolat ). Gasesti retete pe net pentru prepararea hidrolatului, dar cea mai simpla varianta e sa cumperi. Eu prefer sa folosesc ceaiul proaspat pentu ca isi pierde proprietatile destul de repede. Nu imi place sa il folosesc dupa o ora de la prepararea lui. Se poate pastra la frigider 24 de ore dar nu are rost.

4 răspunsuri:
| wonderwoman123 a răspuns:

Kiehl's calendula herbal extract

| Cozma_Aurora-irina_1962 a răspuns:

Elmiplant e o firmă bună, au diferite loțiuni tonice. Cred că ar fi bine să alegeți una pentru ten gras sau ten mixt.