| Lili182jsu88 a întrebat:

Hei! Eu am parul șaten închis și as vrea sa îl deschid mai mult nu aș vrea să mă decolorez deocamdată. Îmi puteți spune cu ce as putea sa mai deschid nunta parului cu produse naturale sau doar o simpla vopsea. Ce as putea folosi?

Răspuns Câştigător
| hanakoikezawa a răspuns:

Heei. Dacă vrei să îți luminezi părul în mod natural, fără să îl deteriorezi cu produse chimice, există câteva ingrediente pe care le poți folosi acasă.

- Mierea este un ingredient minunat pentru păr, deoarece conține o substanță numită peroxid de benzoil, care are efect de decolorare. În plus, mierea îți hidratează părul și îi dă strălucire. Pentru a folosi mierea ca mască de păr, amestec-o cu puțină apă sau oțet și aplic-o pe păr înainte de culcare
- Mușețelul este o plantă care îți scoate în evidență nuanțele deschise din păr. Poți prepara un ceai concentrat de mușețel și să-l pulverizezi pe păr sau doar pe zonele pe care vrei să le luminezi. Apoi, lasă părul să se usuce la soare pentru a intensifica efectul
- Lămâia este un fruct bogat în acizi citrici, care acționează ca un agent de albire natural. Poți prepara o soluție din suc de lămâie și apă caldă și să o aplici pe păr cu un spray sau cu o pensulă. Expune-te la soare pentru a usca soluția și a vedea rezultatele
- Scorțișoara este un condiment care te ajută să eviți aspectul portocaliu al părului deschis artificial. Poți face o pastă din scorțișoară și apă și să o aplici pe păr după ce ai folosit balsam. Las-o să acționeze cât mai mult posibil, ideal peste noapte

Dacă totuși preferi să folosești o vopsea, alege una care nu conține amoniac sau alte substanțe nocive pentru păr.

Sper că te-am ajutat. ^^