| Lizetti a întrebat:

Hei! imi puteti da niste idei cum sa adormi mai repede? cel mai bun raspuns primeste

Răspuns Câştigător
| xBianca a răspuns:

1. Inainte de somn, fa o baie fierbinte. Stai maxim o ora in cada. Am mai auzit de persoane care adorm in cada. Din pacate pentru unu, aia a fost si ultima baie pe care a facut-o.

2. Somnul nu trebuie sa fie fortat, adica sa nu te pui in pat cu gandul ca neaparat trebuie sa dormi. Mai bine citeste ceva sau uite-te la televizor. Nu, nu la Nikita si caseta ei porno. Cosmaruri cu balene pe uscat te vor bantui.

3. Incearca sa eviti cafeina, cola, ciocolata. Mai zic unii ca daca bei sau mananci multe de astea, dimineata te trezesti cu o foarte mare energie. Nu cred, nu s-a dovedit.

4. Daca poti, sa nu mananci mult inainte sa dormi. Metabolismul continua in timpul noptii, se intampla sa te doara burta, poate iti vine sa te duci la baie, naspa.

5. Relaxeaza-te inainte de somn. Ia-ti cateva minute bune inainte de a dormi, minute in care faci ceva ce iti place, ce iti elibereaza mintea, iti relaxeaza corpul.

6. Lasa gandurile la o parte. Multi oameni, dupa ce se pun in pat, incep sa se gandeasca la tot felul de probleme, facturi neplatite, dobanzi crescute pe la banci, euro care sare de 4, 3. Da-le naibii, oricum nu ai ce schimba in noaptea aia.

7. Trebuie sa ai o perna buna. Desi suna banal, perna este foarte importanta in somnul nostru. Trebuie sa fie moale, nu foarte ridicata, trebuie ca corpul sa aiba pozitia cea mai confortabila.

8. Si salteaua e importanta. Citesc ca de fapt astea moi si in care te afunda curu’ nu sunt bune pentru coloana noastra. Se aduna si poate vin seri in care nu putem dormi din cauza durerilor de spate.

9. Exercitiile fizice te ajuta sa ai un somn bun. Putina miscare pe timpul zilei sau macar inainte de somn. Mai scapi de calorii, mai obosesti muchiul, putina miscare nu strica deloc.

fundita sad?

O zi frumoasa!

Sau smug somnic pufos :*!

14 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Dus fierbinte, dp care te masezi cu ulei jhonsons baby pentru somn linistit[ e pentru bebelusi dar ideal si pentru noi] eu dorm fff bine:X
apropo pe pielea umeda sa te masezibig grin
Fundilitsatongue?

| Sapphire a răspuns:

Incearca sa bei ceva cald inainte de a te culca. Asta te va calma, relaxa si iti va induce o stare de oboseala si vei adormi mai repede. happy

| patty32 a răspuns:

Certatorii au descoperit, in urma cu putin timp, ca oamenii care cand se aseaza in pat si se gandesc la urmatoarea "chestie" adorm foarte repede si au un somn linistit :
Isi imagineaza o tabla neaagra si mare, si isi imagineaza cum deseneaza un "3" mare cat toata tabla. happy
Toate astea leeeent big grin
Cica dupa 3 table scrise [adica 3 de 3] majoritatea cu probleme mari de insomnie s`au "vindecat" happy
Si incearca sa bei un ceai/lapte cald inainte de culcarebatting eyelashes
Somn usoooor laughing :*

| anad a răspuns:

Eu incerc sa nu ma mai gandesc la nimic din ce a fost peste zi si incep sa-mi imaginez locuri, lucruri, scenarii frumoase ce as vrea eu sa am si ce mi-e drag sufletului! Cred ca dupa cateva minute de relaxare si adorm!

| RXN a răspuns:

-Faci efort fizic/intelectual pe parcursul zilei, in special inainte sa dormi.
-Citeste inainte sa dormi, bea un ceai de tei sau niste lapte cald, inchide ochii si gandeste-te la ce-ai citit, la nemurirea sufletului, etc
-Uita-te la televizor inainte de culcare, desi e unul dintre cele mai nesanatoase obiceiuri
-Fa o baie calda, caci te adoarme
-Fa o plimbare luuuuunga
happy

| NothingImportant200 a răspuns:

Numara oilaughing

| Andreea1119 a răspuns:

Numara oi...

| cretzu94 a răspuns:

Pai pe mine de ex ma ajuta daca ascult in surdina niste muzica sau radio, acum depinde la fiecare persoana. Sucess in rezolvarea problemei!

| BlueByMe a răspuns:

Faci cateva exercitii de miscare de ex... flotari, abdomene pana obosesti mai tare... iar dupa aia adormi imediat ca esti foarte obosit
sau
faci un dus cu apa foaaarte calda si te relaxeaza iar dupa aia adormi usor...cred ca mergebig grin

| ☣ JoHNnY ☣ a răspuns:

Incearca sa numeri oitze.tongue Glumeam pai in nici un caz sa nu iei pastile pentru dormit. Poi incerca sa muncesti ceva ziua si vezi cum seara ai sa cazi d oboseala si adormi foarte repede. Uita-te la tv pana mai tarziu ca sa fi obosit si vei adormi mai repede. sper ca te-am ajutat.

| xewgdnfn a răspuns:

Pai...eu seara nu puteam sa adorm si mama mi. a cumparat un ceai care se numeste '' Somn linistit '', si bei o cana cu ceai dinasta inainte cu 30 de minute de a te culca. Somn usor tongue!

| florynnaa a răspuns:

Numara oile, inainte de a te culca.sau am azuit de anumite ceaiuri pe care le bei si adormi.winkingsucces.sau daca nu, doar nu dormi fortat nu? stai pur si simplu. odata si odata tot trebuie sa adormi.

| euombun a răspuns:

Cand esti obosit adormi imediat. Nu ai ganduri si respiri adanc. Deci asta trebuie sa faci: 1. repiri adanc, pentru a oxigena creierul si 2. nu te mai gandesti la nimic. Eu deja am adormit!

| Diana1777 a răspuns:

Eu spun pe scurthappy
1. Iati o perna pufoasa
2.Invelestele cu o patura "usoara si fina"
3. Punete intr-un pat moale
4. Punete intr-o pozitie comoda
5.Inchide ochi si ziseaza ceva placut...
6.-Noapte buna!

Eu asa ma culc si sincer am un somn linistitorhappy
Apropo"Cristina" de unde ai scris, vazut, auzit? chestiile pe care leai sp u?laughing pentru ca am citi si eu intr-o revista ce ai sp turolling on the floor(fara suparare)