| loveislikeaheadshot a întrebat:

am nevoie de o parere din partea fetelor. vreau sa imi cumpar un fond de ten bun, dar nu stiu pe care sa il aleg dintre unul matifiant si unul calmant. tin sa precizez ca tenul meu este putin gras si am cateva cosuri.voi ce ziceti?

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ai nevoie de un fond de ten matifiant

| Anitta97 a răspuns:

Tenul gras:
Pentru un ten gras important e sa acoperi cosurile si porii dilatati. Din cauza secretiei de sebum, machiajul nu rezista mai mult de cateva ore, deci foloseste mai putin fond de ten, neaparat oil free si combate aspectul lucios cu pudra (retusuri in timpul zile). De asemenea, alege un fond de ten non-comedogen.

Formulele long-wera, long-stay sau stay-put rezista bine si previn aparitia aspectului lucios. Produsele compacte (crema sau pudra) sunt recomandate, desi uneori se ingroasa pe tenul prea gras. Poti incerca fond de tenul matifiant de la Avon! Am auzit ca este bun.*

| DIVERGENT a răspuns:

Poti intreba pe cineva specializat.
Despre tenul gras

Tenul gras este lipicios si unsuros in mod special pe barbie, frunte si nas. Pielea este grasa din cauza excesului de sebum la nivelul fetei. Se rideaza mai greu si este lipsita de suplete. Ingrijirea zilnica necesita o atentie mai importanta pentru ca tenul gras este predispus la acnee.

Despre fondul de ten pentru ten gras

Fondul de ten pentru piele grasa trebuie sa fie intotdeauna usor, delicat si pe baza de apa. Daca pielea este deschisa la culoare se foloseste unul cu protectie impotriva razelor ultraviolete. Fondul de ten trebuie sa ofere chipului un aspect cat mai natural si proaspat. In cazul tenului gras sau cu tendinte de ingrasare, se foloseste doar un fond de ten mat care are in compozitia lui o mai mare cantitate de pudra, care ajuta la disparitia luciului inestetic. Fondul de ten compact este cel mai potrivit pentru tenul gras, deoarece are o putere de acoperire foarte mare.

Beneficiile fondului de ten pentru ten gras

Fondul de ten pentru pielea grasa este ca un elixir care ajuta la hidratarea si catifelarea acesteia, fara sa lase urme nedorite. Un beneficiu major consta in puterea mare de acoperire si usurinta cu care se intinde pe piele. Reduce vizibil luciul inestetic lasand chipul mat si frumos.

Comandarea online a fondului de ten pentru tenul gras

La fel cum pentru ingrijirea tenului gras este nevoie de produse speciale, la fel si pentru infrumusetarea acestuia trebuie ales un fond de ten special creat pentru a satisface nevoile tenului gras. Pe site-urile pentru ingrijirea oricarui tip de ten se poate alege dintr-o gama foarte variata de nuante si texturi, create special pentru tenul gras.

| iuliana2014 a răspuns:

Ai nevoie de un fond de ten matifiant.iti recomand fondul de ten toleriane la roche posay este perfect pentru tenul gras, in schimb acopera foarte bine cosurile(este non-comedogenic)