| anonim_4396 a întrebat:

HEI TPU
Cum sa ma machiez daca sunt blonda cu ochii verzui-caprui? Si ce nuante de ruj s-ar potrivi pentru mine?

Răspuns Câştigător
| Dragutzaonlineana a răspuns:

Hihi! si eu sunt blonda(cu ochi verzi). Trebuie sa te machiezi cu niste culori mai intense(verde, albastru poate chiar si negru), ai sa vezi ca o sa iti stea super bine (folosesti rimel, creion)si ruj, ceva mai deschis (roz) ca sa ai ochii in evidenta.Asa ma machiez eu si imi place sa dau sfaturi la blondinele surorile mele ty pwwps:***

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Negru ti-ar scoate frumos ochii in evidenta dar depinde si pentru ce eveniment este machiajul. Ca ruj, daca pui mult accent pe ochi ia o nuanta cat mai naturala si in niciun caz rosu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tocuri porti? cit de inalte, ce vârstă ai? mersi.

| Blackrose4 a răspuns:

Hei! Dacă ai un păr blond cenuşiu sau mai închis, mizează pe un ruj roz (mai închis) sau corai. Ține cont de faptul că make-up artistii profesionişti recomandă tonurile mai închise de roz.
Dacă ai părul blond deschis sunt recomandate nuanțe de ruj cât mai deschise, nude sau în culori piersicii. Evită rujurile foarte închise, mai ales rujurile care au nuanțe de roşu sângeriu sau roşu foarte închis. În schimb, poți purta un ruj roşu foarte deschis.
În general, blondelor li se potrivesc cel mai bine culorile deschise. Cele mai indicate nuanţe sunt: Orange pal şi toate tonurile de roz.
În legătură cu ochii, machiajul smokey eye te poate avantaja. În orice caz, ar trebui să foloseşti mai degrabă nuanțe de maro sau gri închis în loc de clasicul fard negru. Poți încerca un smokey eye în nuanțe de maro. Pentru blondele cu ochii albaştri, ca blush/fard de obraz pot folosi nuanțe de roz pal, nuanțe de piersică, trandafiriu sau un fard de obraz în nuanță naturală.
Pentru ochii verzi aplică în colțul extern al ochiului fard în nuanța prunei şi o nuanță deschisă de violet din colțul intern al ochiului. Pentru machiaj, ochii verzi, ar trebui să opteze pentru tonuri de culoare, cum ar fi lavanda, violet, pruna sau liliac, auriu și cupru sunt foarte bune pentru a pune in evidență ochii. Pentru blush foloseşte nuanțe de roz, nuanțe pale.