| ana_8188 a întrebat:

Buna sunt satena am ochii albastri si as dori sa aflu cum ar trebui sa ma machiez si ce nuante mi s-ar potrivi?

Răspuns Câştigător
| pam_pam a răspuns:

O sa le contrazic pe cateva fete; totusi, in cunostinta de cauza, pentru ca fiind la liceu de arte plastice, stiu cum 'se mananca' culorile; pentru a pune, intr-adevar culoarea de albastru in evidenta, fara a arata ridicol, iti recomand cu cea mai mare caldura auriul. Fiind aproape opuse pe cercul lui itten, (galbenul) auriul are unul din cele mai mare impacturi in a evidentia orice albastru al ochilor. Oranj-ul de asemenea, este EXACT opus fata de albastru, si are un impact si mai mare, dar e destul de pretentios. Evident, nu trebuie sa-l asortezi neaparat cu hainele, dar trebuie sa ai grija sa nu folosesti prea mult.
Spunea cineva de 'smokey eyes'. arata groaznic cu albastru deshis (indiferent de culoarea ochilor) La acest tip de machiaj se folosesc culori inchise, culori pamantii, negru, respectiv maro, brun-rosiatic, violet. Tie ti-as recomanda maro. Nu recomand albastru (va rog sa observati ca pana si vedetele internationale evita foarte mult albastrul la ochi); pentru 'smokey-eyes'; de asemenea nu recomand albastru pentru ochi albastrii, si nici rozul.
Abia acum am observat ca 'ang3l_or_d3v1l' are o viziune eronata asupra 'smokey-eyes'. Acest machiaj nu intra in categoria celor de zi, si este destul de strident, daca nu cel mai strigent din toate tipurile de machiaj. Fardul inchis de culoare se aplica atat pe pleoapa mobila, cat si pe cea inferioara. Daca folosesti creion de ochi, iti recomand negru sau maro, dar (te rog frumos, chiar) nu-l folosi decat in afara ochiului, nu cum obisnuiesc fetele sa-si traga pleoapa inferioara in jos si sa linieze de la glanda lacrimala pana in celalalt colt al ochiului, pentru ca asta nu face decat sa micsoreze ochiul. De asemenea, pentru a atrage putina lumina, poti folosi un fard alb sau auriu deschis-crema pentru coltutile interioare ale ochilor si chiar sub linia sprancenelor.
Cat despre firma de cosmetice, cel mai bun mi se pare revlon. E mai scump, dar merita, au niste culori deosebite. De asemenea, cauta cat mai multe farduri de ochi-crema. (Se aplica mult mai usor, si pentru a fi mai rezistente, poti inainte de a le aplica, sa te dai cu putin fond de ten, apoi fardul crema, si pentru a fi si mai sigura, poti aplica fard-pulbere in aceeasi nuanta, sau apropiata (nu se va observa). Stiu ca unele farduri-crema ajung sa se increteasca pe pleoapa, dar daca stii ca ai dat niste bani pe ele, te vor 'rasplati' calitativ. tongue Sper ca te-am ajutat, desi sfaturile mele se cam bat cap in cap cu ale celorlalte fete, dar iti spun sincer, ca in afara de faptul ca ma machiez de la 11 ani, si am incercat tot felul de combinatii, si m-am tot informat, plus studiile de la liceu in legatura cu toate culorile, am mai avut si o 'soacra' make-up artist. happy Deci am avut parte de sfaturi din toate partile posibile. Bafta si iti sugerez cand ai timp liber, sa te joci pur si simplu cu toate combinatiile. Castigi si experienta, si te si distrezitongue

9 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Gri argintiu

| crisS a răspuns:

Incearca cu nuante de fard gri cu sclipici sau roz care sa iti scoata in evidenta ochi, de asemenea merge si negru accentuat( creion dermatograf negru rimel si fard) sau poti pur si simplu sa incerci mai multe sa vezi care ti sa-r potrivi mai bine Ș)

bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Cea mai potrivita nuanta pentru ochii albastri

Ca o regula generala, fetele cu ochii albastri ar trebui sa foloseasca culori precum gri, violet, gri-cenusiu, mov si albastru intens. Daca formezi pe pleoapa o umbra de un albastru inchis, ai sa observi ca nunata ochilor tai se va accentua, oferindu-ti o privire mult mai stralucitoare.

Daca iti propui un machiaj de seara, incearca sa iti conturezi ochii cu un dermatograf negru si apoi sa colorezi pleoapa cu un fard de culoare albastru deschis, pentru a obtine efectul de "smoky eyes". De asemenea, poti adauga si putin fard argintiu, fuschia sau turquoise daca iesi in club si vrei sa fii funky.

Cele care au ochii de culoare albastra se pot considra norocoase pentru ca pot folosi multe nunate de farduri fara a comite greseli grave. Totusi, ar fi bine sa tineti cont de lista de mai sus pentru ca va vor avantaja.

Violetul si culoarea levanticii sunt cele mai recomandate pentru femeile care au ochii de un albastru de bebelus si culoarea parului este blond. Poti folosi violet atat pe pleoapa mobila cat si cea superioara. Culorile neutre sunt potrivite pentru machiajul de zi, dar e intotdeauna trendy sa te machiezi cu mov indiferent de momentul zilei si anotimp!

Pentru cele norocoase de a avea par roscat de la mama-natura, fardurile de culoare maro se potrivesc mai bine cu ochii tai albastri. Din moment ce parul tau are deja o culoare atat de intensa, pielea si ochii iti impun sa folosesti culori mai naturale atunci cand te machiezi. Maroul-auriu iti va pune in evidenta forma si culoarea ochilor fara sa contrasteze prea puternic cu nuanta parului tau. Pentru machiajul de seara, opteaza pentru o tenta de auriu si pentru putina stralucire.

Ce sa cumperi?

Sigur te intrebi cum sa faci sa gasesti exact nunta de violet sau maro care sa ti se potriveasca. Sunt multe oferte pe piata acum, dar eu recomand fardurile de la Seventeen. Intrunesc toate calitatile necesare, adica rezista pe pleoapa toata ziua, nu se incretesc, nu sunt scumpe (in jur de 15-20 de lei) si au o gama variata de culori. Mie imi plac si pentru ca au sclipici, dar sa nu va ganditi la sclipiciul acela de seara, ci unul discret care lumineaza ochiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste farduri roz pastel sau de culoarea piersicii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am ochii albastrii,. dar macheazate cu fard de ploape portocalii, sau cu nuoante pastele.winking ati va sta bine, aa da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva deschis...culori calde...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristina mie ce mi s-ar potrivi? am ochii caprui

| dana2002 a răspuns:

Tiar sta foarte bine cu tenul tau un roz

| lau_4154 a răspuns:

Este foarte imortant ce nuanta au ochii tai, pentru ca difera culorile care te avantajeaza.

Daca ai ochii albastri inchisi, culorile care te avntajeaza cel mai bine sunt cele pastelate, cum ar fi bleu- gri deschis, argintiu, orange deschis, maro auriu etc. Majoritatea fetelor care au ochi albastri nu cred ca tonurile de galben si roz le vin cel mai bine..pana cand nu le probeaza.happy. Incearca!

Daca nuanta ochilor tai e deschisa(fara suparare, ca a unui huski- eu ii ador), combinatia alb- negru iti va transforma ochii in doua pietre pretioase. Pentru a-ti pune in valoare culoarea ochilor, alege mai degraba tonuri reci, ca mov, mov- albastrui, verde deschis, turcoaz puternic, violet inchis, negru, dar si culori precum roz, roz bombon, roz pal si gri deschis.