| Bububu01 a întrebat:

Stiti ceva geluri de curatare sau ceva, orice pentru acnee si puncte negre, pentru ten gras? Vreau ceva care sa mearga cu adevarat, ceva ce a fost incercat si chiar merge. Si cu ce trebuie sa-mi dau pe fata pe parcursul zilei, gen cand nu sunt acasa, trebuie sa-mi dau cu ceva care sa-mi protejeze fata de vant, praf si restul? Voi ce folositi? Ofer vot si funda raspunsului ajutator.

6 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Din proprie experienta, cele mai bune tratamente mi-au fost Duac gel (contine peroxid de benzoil si clindamicina) si lotiunea activa de la Acne Out. Prima crema costa circa 80lei - 76 cu reducere cu cardul de la farmacia Dona si Acne Out o gasesti cu 42 lei la BellaDona, 49lei la Dona si 35.5 lei la farmacia Tei.
Incepe cu Duac - rezultatele au fost spectaculoase la mine de la primele utilizari si mi s-au redus leziunile la jumatate dupa doar o saptamana de ultilizare.
Evita sfaturile cu usturoi(arde pielea groaznic) si crema cu galbenele.Ai nevoie de un tratament corect si puternic, nu de remedii naturiste date de persoane care nu au avut niciodata de-a face cu acneea, dar au auzit si ele ca-i buna crema de galbenele.
Gelurile de curatare nu te scapa nici de cosuri, nici de puncte negre, insa te ajuta in a-ti curata adecvat si cat mai bine tenul de impuritati cu un produs pentru tipul tau de problema. Aici iti recomand gelul de curatare de la Bioderma - poti sa-l incerci pe cel la 100ml (10-12 lei) si vezi cum te impaci cu el, apoi poti lua o cantitate mai mare. Un altul foarte bun este gelul de curatare de la Avene, sapunul sau gelul de curatare de la Acne Out.

| anamariarot a răspuns:

Cel mai bun tratament ti-l poate da un dermatolog. Trebuie sa ai o rutina de ingrijire pe care sa o respecti cu strictete si sa nu abuzezi de anumite produse, ca sa nu iti "traumatizezi" pielea. Te sfatuiesc sa te indrepti spre produsele dermatocosmetice(Avene, La Roche Posay, Bioderma).
Dimineata spala-ti tenul cu un gel de curatare(neaparat gel, nu sapun), apoi aplica o lotiune tonica, pentru a reechilibra pH-ul pielii si apoi o crema simpla de zi pentru ten gras daca stai prin casa, iar daca mergi pe afara foloseste una cu SPF, inclusiv acum in timpul iernii. Seara la fel, doar ca in loc de crema pentru ten gras, care e matifianta, aplica una hidratanta. Chiar daca poate suna ciudat, si tenul gras are nevoie de hidratare. In momentul in care el e deshidratat, produce si mai mult sebum, ceea ce inseamna un ten mai uleios. Astea-s produsele de ingrijire pe care eu le consider esentiale, dar mai poti folosi si crema de ochi, diferite serumuri.
Pentru puncte negre: sa stii ca si o rutina corecta de ingrijire nu rezolva problema asta, dar o mai poate diminua. Zilnic in porii nostri se aduna impuritati si cumulate cu sebumul=>puncte negre. Poti folosi plasturi pentru puncte negre, dar mie nu mi se par prea eficienti. Cea mai eficienta optiune cred ca e tratamentul la un salon de cosmetica. Sa nu uit, o data sau de doua ori pe saptamana foloseste un exfoliant, pentru a indeparta celulele moarte.
Daca te machiezi, sa ai mare grija la ustensile(pensule, buretei) si sa le cureti de fiecare data dupa ce le-ai folosit, pentru ca acneea poate fi si bacteriana si sa te demachiezi foarte bine. Acneea poate fi si pe baza hormonala, dar asta nu ti-o poate spune decat medicul, de aceea e indicat sa-ti faci un control. Multa sanatate! kiss

| Mihaelablabla a răspuns:

Gel de curatare verde de la Elmiplant, undeva pe la 13 lei, te scapa de punctele negre si iti curata fata! De asemenea, poti cauta o crema de zi pentru fata, daca ai pana in 20 de ani sa nu folosesti anti-rid pentru ca nu este nevoie! Dar ai grija ca acest produs sa fie de calitate. Daca nu, si un fond de ten este bun.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Iulia0331 a răspuns:

Pentru puncte negre iti recomand o masca din albus de ou si servetele :*e simplu de facut si chiar functioneaza :*

| RiaJn a răspuns:

Duac e cel mai bun, mi-a curățat fata in maxim 3 luni, ti-l recomand dar cel mai bine viziteaza un dermatolog cu o trimitere de la doctorul de familie, nu stiu in ce stadiu e acneea ta, poate iti trebuie ceva mai puternic sau slab, baftă!