| paca5665 a întrebat:

Hei TPU, sunt noua aici si am mare nevoie de ajutor. Am 14 ani si parul uscat. M-am spalat cu samponul si balsamul Le petite Marseille si mi-au aparut cojite. Nu stiu cum sa fac sa scap de ele si de parul uscat. Recomandati-mi masti naturale si din comert, sampoane, etc.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Recomand șampon Avon. Nu fac reclamă. Ca să protejez scalpul de dezhidratare, ce produce descuamare, mătreață, înainte de a mă spăla pe cap, tratez părul făcând o frecție la rădăcină cu o cremă de piele ce o am la îndemână. O las cam o oră să intre în piele și apoi mă spăl.

| JulesDC a răspuns:

Ca si sampon recomand Schauma. Mereu cand am probleme:matreata sau cojite, Schauma salveaza situația, orice sortiment, au o varietate de modele. Ca si masca recomand masca "Latte" de la Kallos, e in jur de 13 lei 1L si se gaseste in aproape orice supermarket, iar ca ulei de par cel de la Avon cu argan de la Advanced. Sper ca ti
.am fost de ajutor.

| Steisi a răspuns:

Buna. Eu personal folosesc wash and go (ca sampon), este sampon special pentru măreață (cojitele acelea sunt din cauza descuamarii parului ceea ce este același lucru cu măreața). Legat de balsam, si eu folosesc acelasi tip. Iti recomand dupa ce te speli pe cap sa iti descurci f bine parul, eventual sa l mai si tunzi daca este prea lung - dar in nici un caz sa nu folosești placa de par sau alte minunății de genu - si in timp vei vedea ca parul se va regenera. Multa bafta.