| R1alu a întrebat:

Hei, TPU. Vreau sa intreb fetele care au folosit ulei de ricin. este bun pentru cresterea parului? am avut parul foarte lung, acum m-am tuns si imi trece putin de umeri si il vreau mai lung. vreau sa stiu cam cat creste de mult folosind acest ulei. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna, eu il folosesc ca masca, cu alte incrediente, dar nu te astepta la miracole. Masca pe care o folosesc e de regenerale, dar nu face minuni, deci ajuta regenerarea parului, dar atat cat creste el, adica cam 1 mm pe zi.
Acestea sunt incredintele pe care le folosesc in masca :un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna.

| Syndre a răspuns:

Eu îl mai folosesc prin măști de păr, e într-adevăr benefic, dar nu face minuni. Net superior -în special pentru accelerea creșterii- e uleiul de cocos. Aplicat de la rădăcină pe toată lungima firului de păr și lăsat peste noapte(sau măcar câteva ore bune) mai că poți zice că face minuni. Întărește firul de păr și ajută la creștere. Partea nașpa e că e cam greu de scos din păr, eu prefer să îl amestec cu niște miere de albine decât simplu.
Pe scurt, da, uleiul de ricin e bun, dar îți recomand uleiul de cocos, e ca o variantă îmbunătățită a uleiului de ricin.

| Kirra21 a răspuns:

Buna! Da aceestu ulei este foarte bun si pentru cresterea parului si pentru intarirea acestuia.Nu iti mai cade par si il ai mai puternic

| Anon96 a răspuns:

Da, e bun si eu am folosit.
dar sa nu crezi ca va creste peste noapte, tot trebuie un pic de rabdare.
Eu il mai folosesc si in combinatii, cu ulei de masline, galbenus de ou, ulei de cocos, miere de albine(nu neaparat toate si depinde de cat, care am chef ).
si legat de timp depinde; fie o noapte, fie cateva ore tin "masca "pe cap.