| ElaFloriii a întrebat:

Heii ce Inseamna DIVA?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Gh_1953 a răspuns:

Cântăreață sau actriță celebră, foarte admirată.

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Diva inseamna femeie care se ingrijeste bine si e celebra.

| StefanKogut a răspuns:

In sensul original inseamna "Asemenea zeilor". Termenul a fost folosit pentru prima data in anul 42 AC cand Livia Augusta a fost deificata(zeificata) de catre imparatul Tiberius Claudius Caesar Augustus Gemanicus devenind prima Diva din istorie si care impreuna cu sotul ei: primul imparat al Imperiului Roman, Octavian Augustus devenit si el Divus, a format primul cuplu de muritori din istoria imperiului ce au avut parte de ceremoniale ritualice pina atunci rezervate doar zeilor. Ceremonia este similara cu cea a canonizarii pe care o foloseste atat Biserica Romano-Catolica cat si cea Ortodoxa si care isi are originea in ceremonialul deificarii. Odata zeificati celor doi li s-au putut construi temple si li s-au dedicat sarbatori si ritualuri asemeni zeilor, de unde si intelesul. Din aceeasi familie de cuvinte face parte si cuvantul "divin" cu intelesul original "al zeilor". Dex-ul retine in contemporaneitate doar sensul ironic si anume de celebritate plina de sine si de ifose, care se crede asemeni unei dive (in sensul original al cuvantului). O alta definitie a divei este data de Beyonce in piesa cu acelasi nume(Diva) si anume: "Diva is a female version of a hustla...", in traducere insemnand: O diva este versiunea feminina a unui escroc..., ceea ce e destul de aproape de sensul dat si de Dex, dar mai inspirat poate.

| Klaudiu214 a răspuns:

O tipa care arata bine atat la trup cat si la aspectul facial si toata lumea o vede frumoasa. si bogata

| Deea1314 a răspuns:

Diva -e un program tv laughing
-sau poate fii vorba de revista
-sau ce au zis si ceilalti utilizatorii ^-^