| laviniaB a întrebat:

Cand cineva zice "uite vine o diva" la ce se refera? ce inseamna diva?

Răspuns Câştigător
| ASIGURATORUL a răspuns:

Diva i se spune unei persoane de sex feminin, de regula persoana publica, foarte frumoasa si sexi, care poate fi om de televiziune, vedeta din show-biz, o actrita remarcabila, care prin comportamentul si ceea ce face in viata de zi cu zi, devine foarte apreciata, respectata si este model pentru multe persoane.Ca exemple, in Romania, cele mai cunoscute "dive" sunt Andreea Marin Banica si Mihaela Radulescu.

1 răspuns:
| Tweetymrrr a răspuns:

DÍVĂ s.f. (Liv.) Cântăreață cu renume; artistă de cinematograf renumită; (peior.) femeie care dorește să fie admirată; femeie care frapează. [< it., fr. diva].
Poate fii folosit şi ca să ironizeze.
Succes!