| TurcoaicaTa a întrebat:

Heii... De cand am breton au inceput sa`mi apara cosuri si puncte negre inainte naveam nici atat... Am incercat multe metode naturale de a scapa de cosuri nici una nu a mers ..Am 12 ani as vrea sa scap de ele cat mai repede nu le suport eram mult mai frumoasa fara ele acum sunt o urateniesad

6 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna.
Sunteti culmea fetelor, punctele negre nu apar ca asa vor ele, cum sunt cosurile, multe dintre ele apar din cauza sebumului in exes si pentru ca neglijati igiena zilnica dimineata, chiar daca iti vine greu sa crezi dar asa e, mai e de vina si pubertatea dat fiind ca ai 12 ani,nu iti fa griji ca e ceva normal,tu trebuie doar sa ai grija de tenul tau inca din timp.
Cele din ziua de azi dau vina pe pubertate, desi in mare parte nu e asa.
Spala-te in fiecare dimineata si seara inainte de culcare pe fata cu apa si sapun hidratant si ai sa vezi ce diferenta o sa fie.
Te pot sfatuii sa folosesti odata pe saptamana un gomaj sau un peeling chimic, nu iti dau nume de creme sau orice altceva care se afla pe piata si spun cum ca iti curata porii, dar in mare parte nu te ajuta cu nimic.
In cel mai rau caz ar trebui sa mergi la dermatolog, el ar trebui sa stie cel mai bine.
Sper ca ti-am putut fii de folos, multa sanatate iti doresc.

| znstr a răspuns:

Fa-ti masti cu argila si miere, amestecate pana se omogenizeaza, si aplici pe fata si o lasi pana se usuca, 20 minute, o jumatate de ora, cat mai mult (daca are miere, se va usca mai greu), dupa care te speli pe fata cu apa calduta. Poti sa incerci sa te speli pe fata cu un sapun pe baza de sulf, sunt bune pentru acnee. Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee (si bubitele acelea pot fi considerate un fel de mini-acnee, nu chiar dinaceea grava, deci o poti trata ca pe orice alt cos).
Unul din cele mai simple remedii pentru cosuri este aplicarea in mod regulat a sucului de lamaie pe ele. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.
Mai era si masca cu castravete ras : razi castravetele si il pui pe fata (in zona cu cosurile) si il lasi 20-30 min apoi il indepartezi cu apa calduta. Trebuie sa ai grija si la alimentatie (pentru evitarea aparitiei cosurilor scoate grasimile si prajelile din meniul tau zilnic, mananca-le ocazional dar insotite de garnituri cu legume + salate). Bubitele acelea pot fi si de la transpiratie, deci poti incerca si cateva zile sa aplici pe zona aceea apa termala de la Avene sau Vichy (eu am de la Avene). Poate m-am repetat de N ori, insa incearca sa renunti sa te dai cu creme hidratante, pudre, fonduri de ten pe caldura asta, si prinde-ti bretonul, transpiratie cu praful si microbii de afara produc acele cosuri/bubite cu aspect urat, poate fi de vina si tenul tau (daca il ai putin gras), fie transpiratie + produse cosmetice, rezultatul e unul comun: cosuri. Sper sa reusesti sa scapi de ele, pupici!

| christabell a răspuns:

De la breton ti se trage.Praful si transpiratia amestecatecate probabil cu produse de styling imbaxesc parul, acesta fiind pe pielea fruntii rezulta cosuri si puncte negre. Daca nu vrei sa renunti la breton curata fruntea mai des cu un produs destinat tenului seboreic.Si nu te considera urata!

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara un produs pentru cosuri si da-te daca zici ca cu cele naturiste nu a mers...sau ai putea sa-ti prinzi bretonul sus sau iti pui bentita-asa fruntea ta va fi libera si iti vor mai disparea cosuricu timpul. Sper ca te-am ajutat!:*

| laurence a răspuns:

Pai sfatul meu este sa te speli cit mai des pe fata si dupa sa folosesti o lotiune tonica si o crema hidratanta...si prinde cit mai des bretonul sus ca sa respire pielea

| TurcoaicaTa explică (pentru laurence):

Prin casa mereu il prind dar pe afara nu.