| Anne1212 a întrebat:

Heii TPU! Daca folosesc placa de par de aproximativ un an... fara spray de protectie exista posibilitatea sa mi se intample ceva la par? Adica el nu e exagerat de ars dar...ma gandesc ca o sa cada sau ceva de genu
P.S: Placa este de la Rowenta
Funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Nu prea cred ca e ars foarte putin, cel mai probabil e ars tot si nu mai vezi tu diferenta. Oricum probabil varfurile sunt despicate foarte tare. Si de cazut o sa si cada dar acum depinde cat de puternic a ramas firul de par. Eu iti recomand sa renunti la placa macar o prioada si sa iti tunzi varfurile apoi sa incerci masca de par de la Kallos, Placenta, sa iti dai la radacini cu ulei de ricin pentu a le intari si la varfuri cu ulei de masline. De asemnea iti recomand uleiul de par de la Kallos, glossy restuctural crystal fluid si spray-urile fara clatire de la Gliss. Si uite si un articol despre protectia termica:
http://polly-lena.blogspot.ro/2012/12/protectia-termica.html

| Anne1212 explică (pentru KellyGreen):

Multumesc.mi-a fost de ajutor; insa am o intrebare spray-ul trebuie aplicat cu cateva minute inainte sa folosesti placa sau nu conteaza?

| KellyGreen a răspuns (pentru Anne1212):

Spray-ul de protectie se aplica inainte de a folosi placa iar spray-urile fara clatire le poti folosi oricand.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Daca tu il supui la traumele astea fara macar sa folosesti protectie, parul se subtiaza, se arde si in final se rupe si nu mai ai ce sa salvezi din el.

| LolaLollita a răspuns:

Nu e exagerat de ars? Inseamna ca ars tot e. Nu e asa bine.
Foloseste un spray de protectie, sau ulei pentru par de la Kallos. Nu e asa de scump.

| Kasia a răspuns:

Da,eu te sfatuiesc sa folosesti protectei. daca vei continua asa parul va ceda.eu l-am terorizat vreo 2 ani si acum ii e greu sa-si revina.
nu-i mare lucru sa investesti intr-o protectie.totul pentru binele parului tau.

| elyfel a răspuns:

Da,poata sa-ti cada parul, pentru ca placa arde parul(de obicei cand te faci cu placa trebuie sa insisti asupra pe capat firelor de par si nu trebuie sa stai foarte mult pe el)dar nu e indicat pentru ca arde parul si pentru ca-l face sa se rupa usor, fermitatea lui scade.
Cam asta e cu placa.

| Bubulin4ik a răspuns:

Mie mi s-a ars parul, si acum imi cade rau de totsad folosesc de o saptamana un ser de la schwarzkoph Gliss Kur, incearca si tu si o sa vezi ce efect are, cel putin o sa-ti vindeci parul ars, si sfatul meu ar fi totusi sa folosesti un spray de protectie! Bafta si pastreaza-ti frumusetea naturala :*