| Anne1313 a întrebat:

Heii TPU! Eu folosesc de aproximativ un an placa de par, iar parul meu nu mai este ca inainte; este mult mai deteriorat, mai aspru, si nu mai creste asa de repede spre deosebire de cum era inainte ...vad o adevarata schimbare in ceea ce il priveste. Tin sa specific ca nu am folosit un spray protector iar placa este de la Rowenta. Am nevoie de niste sfaturi,( ce fel de sampon ar trebui sa adopt sau depinde...) Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Gabriela105 a răspuns:

Asa a fosr si sora, vreau sa spun ca ea a mers la un salon si i-a recomandat un sampon Gerovital si tratament cu ulei de ricin. Am facut si eu tratament cu ulei de ricin si e o schimbare radicala, dar trebuie folosit in felul urmator : te spel cu sampon (eu ma spalam cu gerovital) te clateai, te stergeai cu un prosop uscat si apoi aplicat uleiul la radacinile parului tau un un burete demachiant sau cu altceva, iti puneai o punga pe cap si ti-o legai strans si o lasati o noapte sau 30 minute (recomand sa il lasi o noapte ), iar dimineata te speli pe cap sin nou cu sampon. urmezi acest tratament cel putin 8 saptamani si ai efecte indelungate. P.S. : ajuta la cresterea parului, la caderea parului, si in cazul tau la cel deteriorat. eu si sora mea am flosit si acum avem un par de invidiat. uleiul de ricin il gasesti in fiecare farmacie, si aplici cate o jumatate de stiucluta de 25 ml la o spalare, sa te speli de 2 ori pe saptamana. sper ca ti-am fost de ajutor, si samponul la o farmacie naturista il poti cumpara.

13 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Eu iti recomand sa renunti la placa macar o prioada si sa iti tunzi varfurile apoi sa incerci masca de par de la Kallos, Placenta, sa iti dai la radacini cu ulei de ricin pentu a le intari si la varfuri cu ulei de masline. De asemnea iti recomand uleiul de par de la Kallos, glossy restuctural crystal fluid si spray-urile fara clatire de la Gliss. Si uite si un articol despre protectia termica:
http://polly-lena.blogspot.ro/2012/12/protectia-termica.html

| Anne1313 explică (pentru KellyGreen):

Nu prea pot sa renunt la placa deoarece parul meu sta ondulat in toate directiile..si nu pot sa stau cu el asasad

| KellyGreen a răspuns (pentru Anne1313):

Daca vrei sa il tratezi trebuie sa renunti la placa. Daca folosesti tratamentele in paralel cu placa probabil se va observa o imbunatatire dar este o imbunatatie doar la exterior deoarece in interior firul de par este distrus.

| Awndre a răspuns:

Asa era si al meu :D. Eu am inceput sa folosesc masti si balsam. N-am crezut ca sunt atat de bune. De curand mi-am luat asa ceva http://www.loreal-paris.fr/......ituant.jpg doar ca este balsam. E super bun. Mi-l face mult moaaale si asa fain. Plus ca miroase ataat de binee. Tu poti sa-ti iei si sampon, daca consideri ca este atat de deteriorat. Iti poti face si o data la 2 saptamani o masca din ulei de masline, ulei de ricin si eventual un galbenus de ou. Eu de obicei nu pun oul ca nu-mi place:)) dar face bine la par. Il hidrateaza. Placa poti s-o folosesti doar o data maxim 2 ori pe saptamana. Sa nu-l piepteni cat e ud, sa nu il usuci la temperatura ridicata. :D cam asta e.

| Anne1313 explică (pentru Awndre):

Cum se face masca?

| Awndre a răspuns (pentru Anne1313):

Pui ulei de masline intr-un recipient, depinde cat de lung par ai, dar de obicei jumate de canita mica, cam 60-80 ml, adaugi un galbenus de ou si amesteci bine bine de tot. Eventual mai adaugi un capacel de ulei de ricin, daca ai. Daca nu, e bine si atat. Intinzi bine pe tot parul si stai cat poti cu ea, minim 30 minute. Dupa te speli bine si gata.

| Bondarel99 a răspuns:

Placa nu trebuie folosita mai mult de 1 data pe saptamana si nu la mai mult de 180 de grade. Daca parul tau e foarte deteriorat nu cred ca o sa reusesti sa salvezi prea mult din el.Fa-ti masti cu ulei de masline, de ricin, de cocos sau ce mai vrei tu, acestea fac minuni daca le folosesti cum trebuie sau cumpara-ti masti din comert.E foarte buna gama de la Elseve pentru par deteriorat.

| Zuzazozo a răspuns:

Eu iti recomand sa renunti pentru un timp la placa si sa-ti tunzi varfurile tocite din cauza placii.
Daca te indrepti prea des oricate spray-uri protectoare ai folosi n-o sa te ajute.

| alecsandrabubz09 a răspuns:

Si eu l'am avut aspru si uscat vara trecuta, foloseam placa si ondulatorfiecare zi dar in schimb foloseam spray protector de la Tresseme dar in timp sa uscat si nu mai era stralucitor. De 6 luni am ajut mult mai multa grija de el pentru inceput am tuns varfurile uscate si deteriorate pentru ca nu poti sa il repari altfel daca e foarte deteriorat, folosesc 3 tipuri de ulei: uleiul de ricin il folosesc odata pe saptamana pentru cresterea parului si dorm cu el peste noapte, folosesc ulei de masline pentru a masa scalpul in fiecare seara cam 5 minute, si folosesc ulei de argan si cocos pentru repararea firului :) fiecare face ceva diferit si de cand le folosesc observ o mare diferenta in parul meu. Cel mai important e sa nu mai folosesti placa o vreme! daca ai parul foarte ondulat foloseste o crema pentru par ondulat, John Frieda are una foarte buna http://pics2.ds-static.com/prodimg/43366/300.JPG incearca sa nu iti usuci parul cu uscator lasa'l sa se usuce normal (daca nu faci deja) si foloseste un balsam pentru par deteriorat eu iti rocomand cea de la elseve total repair e foarte buna!

| Anne1313 explică (pentru alecsandrabubz09):

Daca folosesc aceste uleiuri si placa in acelasi timp, mai are vreun efect?

| alecsandrabubz09 a răspuns (pentru Anne1313):

Da! Eu folosesc placa acum de 2 ori pe saptamana si nu mai este uscat, cum era inainte de a folosi atata timp cat il tratezi cu ulei dupa nu o sa mai ajunga asa pentru ca intareste parul in timp happy

| Anne1313 explică:

Va multumesc..raspunsurile voastre chiar m-au ajutat insa, nu pot acorda funda mai multor persoane, Sincere multumiri :X

| Misirgic_Cristina_1998 a răspuns:

Sunt multe tratamente, masti. Dar ar trebui sa te consulti cu un hairstyle-ist pentru ati spune ce tratament este potrivit pentru parul tau. Daca a functionat la cineva un tratament nu inseamna ca va functiona si la tine.