| ana0cmp a întrebat:

Heii TPU. De o luna fac zilnic sport ca sa slabesc, dar nu vad nici un rezultat. Am renuntat si la paine Dar intdeauna chef sa mananc. Ce imi recomandati? ( gen alimente care sa dimiueze foamea sau diete.)

6 răspunsuri:
| Sabrine a răspuns:

Si eu sunt o gurmanda innascuta. Insa de vreo cateva saptamani ajung sa mananc cate 2-3 fructe pe zi si eventual o salata. Ma trezesc dimineata, beau cate o cana de ceai verde neindulcit si nu imi mai este foame de loc. Pe la 14-15 mananc o fructa-doua si seara pe la 17-18 in cele mai bune cazuri cate o salata. In timpul zilei beai cam 3 cani de ceai verde si nu imi mai este foame deloc. Fac si sport, cam o ora de bicicleta zilnic si ma simt mult mai bine. Plus ca am slabit cam 10 kg. Mult succes! :*

| Laura927 a răspuns:

Daca vezi ca singura nu dai randament, chiar daca faci sport si mergi la sala este posibil sa ai vreo problema cu tiroida.
Asa ca daca esti sigura ca ai dat tot ce ai avut la sala si nu ai trisat cu ciocolata si nu ai rezultate mergi la medic de urgenta!

| LadyMelian a răspuns:

Nu e recomandat sa faci sport in fiecare zi.De 2-3 ori pe saptamana cate o ora-o ora si jumatate este suficient deoarece corpul are nevoie si de odihna.
E recomandat sa faci in fiecare zi miscare cat de multa, dar nu sport!
Trebuie sa iti planifici un program de antrenamente si un program de mancat care sa contina 3 mese principale si 5-6 gustari pentru a diminua foamea.Gustarile sunt sub forma de un fruct / leguma sau iaurt mic degresat.
Tine minte un lucru : tu mananci mai mult din plictiseala, nu neaparat ca iti este foame.E bine sa iti ocupi timpul cu altcevaca sa nu mai ai chef de mancare.
Incearca sa nu fi asa drastica atunci cand vine vorba de sport si sa nu stai tot cu gandul ca vrei sa slabesti.De aici ti se trage dorinta de a manca mereu si stresul subconstient care duce la a nu pierde in greutate.

| AnonimulCurios a răspuns:

Degeaba faci sport daca nu tragi tare de tine, trebuie sa te fortezi din ce in ce mai mult si acum conteaza si sportul, daca vrei sa slabesti apucate de fitness, atletism etc. Nu renunta la paine de tot, mananca si d'aia dar incearca sa reduci deoarece ingrasa mult. Iti recomandat sa nu mananci cartofi prajiti(au foarte multe calorii), sa reduci mancarurile care contin ulei mult si nu mananca seara pentru ca pui pe tine mai mult decat trebuie.
Si inca ceva... Nu exagera cu slabitu' ca nu-i bine nici sa slabesti foarte mult, mentine-te la o anumita categorie de KG.

| BodoBBX a răspuns:

Renunta la paine si incearca sa mananci de 5 ori pe zi 3 mese si 2 gustari, nu trebuie sa mananci dupa 6 seara si nu trebuie sa mai mananci prajit. daca iti vine mereu foame bea niste lapte degresat sau mananca un fruct alearga sau fa abdomene. Multa bafta eu am slabit de la 75kg la 63 in 3 luni

| DaCruzZ a răspuns:

Dietele cele mai bune sunt acelea date de nutritionist si care sunt puse in balanta cu sportul...Eu spre exemplu am facut sala, nu am mai mancat dupa 6 seara si am renuntat la paine si am slabit 7kg in 3 luni, dar greutatea pierduta difera de la organism la organism. Sper ca te-am ajutathappy