| AnaNuSuntPa a întrebat:

Hei! Am aproape 13 ani, 1.60 inaltime si 55 de kg sad Ce as putea sa fac sa slabesc cat mai repede? As vrea sa ajung la 40-45..in cam 2-3 luni, vreau cat mai multe sfaturi adica ce sa mananc si ce sa nu mananc..eu sunt obisnuita sa mananc numai prostii pentru ca nu ma pot abtine de la dulciuri (mananc zilnic pentru ca la scoala isi ia colega mea in fiecare zi cipsuri si corn si suc...si imi da si mie, daca nu isi ia ea mananc de acasa nutella pe paine sad, prajeli, fast-food ( mananc cam 1 data pe luna sau de 2 ori) multa paine.o perioada am mancat numai paine neagra dar am renuntat..si nu fac sport aproape deloc.

Răspuns Câştigător
| Sweety27 a răspuns:

1. nu mai manca nimic prajit. totul fiert
2. renunta la ulei
3. inlocuieste zaharul cu pastilute de zaharina.
4. bea 2l de apa pe zi
5. mananca 2 zile/sapt carne de pui sau vita FIARTA si 5 zile/sapt legume + carne la drycooker.
6. elimina painea sau cerealele/pastele total din meniul tau
7. mergi pe jos 30 min/zi.

Eu aveam 64 kg si in 2 luni am ajuns la 54. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| AnaNuSuntPa explică (pentru Sweety27):

Am drycooker si mereu la cina mananc legume facute sau carne la drycooker si e chiar foarte bun si gustos... cerealele integrale nu sunt bune cu iaurt dietetic adica cu 0, 1% grasime? sau cu lapte?

| AnaNuSuntPa explică (pentru Sweety27):

Tu ce inaltime ai? Daca aveai 64 de kg este mai usor sa le dai jos pentru ca sunt unele persoana de 90 de kg care daca merg 5 minute pe jos slabesc 2 kg pentru ca depun mult efort...mie cred ca o sa imi ia mai mult sa ajung de la 55 la 40-45 depinde cum o sa ma simt bine.

| Sweety27 a răspuns (pentru AnaNuSuntPa):

Iaurt si lapte 0.1 % e f bun. Cerealele nu sunt indicate la inceputul regimului deoarece sunt fibre si retin apa. Principiile regimului sunt bazate pe proteine pure. Am 1.67. Deci, cu cat te apropii mai mult de greutatea ideala, cu atat este mai greu sa scazi in greutate. Totul tine de miscare, apa si consumul glucidelor si lipidelor din organismul tau. Corpul functioneaza ca un mecanism care stie punctul limita si atunci cand greutatea scade catre limita, se aprind niste beculete acolo si totul incetineste.

| AnaNuSuntPa explică (pentru Sweety27):

Ma apuc de luni sa mananc sanatos, fara prajeli si dulciuri si cu sport si o sa te tin la curent daca am slabit sau nu happy

| Sweety27 a răspuns (pentru AnaNuSuntPa):

Multa bafta. Sincer eu dupa o saptamana deaja ma gandeam sa mai iau ceva dulce sau... un cartofior prajit dar am rezistat tentatie! Te sustin!

7 răspunsuri:
| DiazAndreea a răspuns:

Nu manca prajeli, pate, paine, dulciuri. incearca la scoala sa reduci la corn si apa plata, si in loc de nutella pe paine ai putea sa mananci o salata de fructe.
incearca sa inlocuiesti sucul cu apa plata, sau apa plata cu lamaie petru ca lamaie grabeste arderea caloriilor. incearca sa faci cateva genoflexiuni, cateva abdomene seara. incerca sa iti faci mese regulate adica dimineata, amiaza si seara... iar intre amiaza si seara sa mai mananci un fruct cv.
cum ai putea sa slabesti daca nu vrei sa renunti la nimic?

| AnaNuSuntPa explică (pentru DiazAndreea):

O sa incerc sa renunt la toate prostiile, dar asa spun de anul trecut...chestia este ca sunt foarte pofticioasa si daca trec pe la mec si vor prietenii nu ma pot abtine sa nu imi iau si eu un sandwich sau o portie de cartofi prajiti...programul meu zilnic este foarte obositor si deloc sanatos : la ora 7 ma trezesc si merg la scoala la 8 pana la oara 14 si la scoala mananc 1 sandvici sau 2 si ceva dulce.ori jeleuri ori gust de la ceilalt cipsuri, apoi fix cand vin de la scoala ma duc sa vad ce imi fac sa mananc..si in fiecare zi imi fac sendvisuri dupa ce vin de la scoala. apoi pap desert nutella pe paine si dupa ca cina mananc ceva santaos adica piept de pui la gratar cu salata pentru ca mama il pregateste. restul zilei nu e acasa si nu stie ce mananc eu..si tata mereu cumpara mult suc si dulciuri pentru ca in familie mea toti suntem grasi in afara de sora mea mai mare care are 1.75 si 54 de kg.