| Sjhxjcks a întrebat:

Hello, fetelor! Vă confruntați cu apariția punctelor negre în zona cavității nazale? Am încercat multeeeee tipuri de piele of-uri cu cărbune activ, însă nu au imbunatit aspectul pielii din niciun punct de vedere. Am încercat apoi benzi care se activează cu apă, nu știu cum se numesc și parca au scos câteva puncte negre, le-am folosit o perioadă îndelungată, însă tot îmi apar. De ceva vreme, de prin februarie martie am început sa folosesc o "esență pentru puncte negre" de la momirov cosmetics și chiar m-a ajutat. Am folosit-o seara, înainte de culcare după rutina de skincare, după ce ma spăl pe fata și înlătur toate urmele de apa măcelar, adăugând treptat de mai multe ori. Apoi, după ce aceasta este absorbita bine de piele, folosesc o crema hidratantă și am obs ca punctele aproape au dispărut.

Întrebarea este: Voi cum ați scăpat de punctele negre? Ce produse ați folosit?

5 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Ca sa scapi de ele trebuie sa știi întâi cum se formează.
Poate te ajuta acest material.
https://vm.tiktok.com/ZGe41hovA/

| Justme111 a răspuns:

Produsele cu carbune activ, mastile etc, nu te vor ajuta. Singura metoda utila este sa mergi la un salon de cosmetica pentru asta. Vei avea parte de tratament steril, sigur, facut de profesioniști. O data pe luna e recomandat insa si daca mergi mai rar, daca nu ai posibilitatea, tot e benefic. Prima data s-ar putea sa nu vezi mari schimbări insa in 2-3 ture deja va ajunge la zi cu punctele negre si va fi mai bine.

| anonim1920 a răspuns:

E clar,punctele negre dispar doar prin stoarcere,numai credeti in mituri, du te la cosmetica, n o sa mearga absolut nimic.ele sunt in piele, alea nu intra in piele sa ti le scoata tie, maxim la suprafata si raman blocate si reapar

| lucianMKSro a răspuns:

Depinde foarte mult de cat de severa este proble. Pentru a scăpa de punctele negre, există mai multe metode pe care le poți încerca:

Curățarea regulată a pielii este esențială.
Exfoliere chimică: Produsele cu acizi beta-hidroxi (BHA), cum ar fi acidul salicilic, sunt excelente pentru că pătrund adânc în pori și dizolvă/îndepărtează sebumului acumulat.
Măștile cu argilă sau cărbune activ pot ajuta la absorbția excesului de sebum și la curățarea porilor. Este important să le folosești regulat, dar nu excesiv pentru a evita uscarea pielii.
Benzile pentru puncte negre pot oferi o soluție temporară și sunt utile pentru îndepărtarea punctelor negre vizibile, dar nu tratează cauza principală.
Produsele cu retinoizi accelerează regenerarea celulară și previn blocarea porilor. Sunt disponibile în diverse forme, de la creme la seruri, și pot fi foarte eficiente.

Dacă ai nevoie de mai multe informații, îți recomand să citești acest articol: https://makeupshop.ro/blog/cum-sa-scapi-de-punctele-negre

| Secretarulanonim a răspuns:

Salut! Și eu aveam aceeași problemă.Cum le storceam, după 2-3 zile iară apăreau.Trebuie să menționez că am un ten gras.Dar acum folosesc Masca cu argilă albă 3 în 1 de la Elmiplant, după multe produse încercate și dezamăgiri.Chiar disperasem, dar acest produs m-a salvat.