| H2SO4 a întrebat:

Ce sa folosesc impotriva punctelor negre?))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

1. Demachieaza-te. Chiar daca nu te machiezi, sterge-ti fata cu un disc demachiant in fiecare seara, de la frunte pana la gat.
2. Umezeste fata si maseaza usor fiecare parte a fetei cu o crema cu particule abrazive timp de 2-3 minute. Clateste bine si sterge-te cu un prosopel umezit in apa calduta, apoi sterge fata cu un prosop uscat.
4. Aplica o masca de fata cu efect de curatare; foarte cunoscuta si indicata este masca cu argila ( dar nu te astepta la rezultate imediate, vei vedea efectul abia dupa ce efectuezi asta de 3-4 ori).
5. Dupa ce ai curatat masca, aplica o crema hidratanta.
6. Demacheaza-te in fiecare seara!
7. Reteta asta se aplica in fiecare saptamana.
Succes!

| H2SO4 explică (pentru morningstar):

Mersi frumos:*
dar ce-s ale "particule abrazive"(

| morningstar a răspuns (pentru H2SO4):

Crema cu particule abrazive este o lotiune de fata ( trebuie specificat pe eticheta ca este pentru fata ) care contine niste particule ( niste 'puncte' ) ce activeaza circulatia sanguina a fetei in momentul masarii fetei, inlatura celulele moarte si excesul de sebum; intr-un cuvant, improspateaza tenul inlaturand in acelasi timp aspectul de 'luciu' al fetei. Procesul se mai cheama si 'gomaj'. Nu uita sa umezesti bine fata inainte de aplicarea cremei si sa o clatesti bine apoi! Eu folosesc crema abraziva de la Nivea http://www.google.ro/......tp?/search
Multumesc pentru fundita!

| H2SO4 explică (pentru morningstar):

Nu-i pentru ce, era cel mai bun raspunswinking

8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

O soluție tonică pentru ten și apoi o cremă cu tinctură de propolis, este foarte bună!

| facepalmlol a răspuns:

Sunt geluri exfoliante pentru puncte negre in orice farmacie.
Ai mai putea sa incerci sa-ti pui un bol cu apa calda si sa-ti prinzi parul intr-un prosop, dupa care sa stai cu fata in aburul acela.Am auzit ca cica ies punctele negre, desi eu inca n-am incercat asta.

| anka89 a răspuns:

Si eu am, dar sincer numai eu le vad si ma deranjeaza, dar daca vrei sa te scapi de ele incearca sa folosesti o masca de fata(eu folosesc ceva de la oriflame).O aplic cam o data pe saptamana poate si la 2 saptamani o tin cam 30-40 de minute si sincer iti spun ca iti curata tenul, cel putin mie mi mi-l curatawinking
Du-te la farmacie sa iti cumperi o masca si incearca, am auzit ca si cele de argile sunt bune sau cele pe baza de aloe verawinking

| ema_2625 a răspuns:

Un gel de curatare cu arbore de ceai, crema din aceeasi gama de la oriflame, sau de la farmacie creme, sau avon creme pentru puncte negre.

| allex20n a răspuns:

Fa-te cu zat de cafea. freaca bine zona unde ai puncte negre. in niciun caz nu da cu acid sulfuric (H2SO4) laughing)