| Marynna a întrebat:

Hello TPU! Am si eu o problema de ceva timp.Parul mi se ingrasa foarte repede.Am folosit o gramada de sampoane, fara niciun rezultat.Ma spal de 2 ori pe saptamana insa dupa 2 zile e ca si cum nu l-as fi spalat de o saptamana. Ce pot sa fac?

7 răspunsuri:
| kiss a răspuns:

Poate pentru ca ai folosit mai multe tipuri de sampon in speranta ca unul ti se va potrivi dar iata ca ti-au facut mai mult rau. cred ca ar fi bine sa te opresti la unul, de preferat unul care este pentru par gras. iti sugerez sa iti clatesti parul cu otet diluat in apa ( nu iti fa griji ca o sa mirosi a otet, nu o sa se intample asta). incearca de asemenea sa nu folosesti produse de coafat gen spuma sau fixativ si sa schimbi fata de perna la 2 zile, este foarte important sa ai o fata de perna foarte curata, astfel parul nu se va mai ingrasa asa repede. in nici un caz sa nu iti pui masti de par naturale ce contin ulei, masti de genul galbenus cu ulei de masline sau ricin si incearca un timp sa nu aplici balsamul de par si pe pielea capului ci doar pe fir deoarece acesta favorizeaza excesul de sebum. si ca o ultima sugestie: cand se ingrasa parul, nu il spala imediat, mai lasa-l asa o zi, cu cat il speli mai des cu atat se va ingrasa mai repede.
sper sa te ajute sfaturile mele, te-am pupat, bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Andr3e a răspuns:

Eu am inceput sa ma spal cu Gliss de la schwarzkopf, dar aseara a fost prima incercare si nu stiu rezultatele.(am aceeasi problema ca tine)Eu mai folosesc si o crema de dupa baie pentru par(dupa ce imi dau cu balssam si sampon)si inainte folosesc tot un fel de crema(inainte cu 1 ora)Poti merge in farmacii(nu neaparat la medicul de familie) si ai putea sa intrebi ce sampon e mai bun pentru parul ingrasat.

| coliflor a răspuns:

Prostii,tu zici ca ai folosit tot felul de sampoane bla, bla, bla...dar ce cumperi tu din magazine e un gunoi.eu merg si cumpar sampon si masca de par de la coafor, costa ceva(50 euro) dar merita:parul nu se incurca niciodata,straluceste,miroase bine,se aranjeaza usor, se vede ca e sanatos si nu se ingrasa repede, asa ca sparge pusculita.bafta

| krmen a răspuns:

Incearca din gama Vichy samponul pentru par gras pentru corectarea sebumului, la mine dat rezultate foarte bune. E mai scump, dar merita.

| Roxetteeeeeeeeee a răspuns:

Maryanna si eu am aceeasi problema ca a ta. parul se ingrasa foarte repede. eu cred ca cea mai buna solutie este sa te duci la medicul de familie si el\ea iti va zice ce este de facut. posibil sa-ti dea un fel de sampon sau cine stie, sper ca te'am ajutat. funda?~love struck

| LordCronos a răspuns:

Si eu am aceeasi problema...

Poti incerca sa faci ce spune aici:

http://www.topsanatate.ro/......-post.html

Sper ca te-am ajutat. :)