| Qook a întrebat:

Hellozz, deci folosesc ser cu retinol 100%, două luni l-am luat asa, o dată pe săptămână la două săptămâni, n am avut nicio reacție nașpa nici dupa prima folosire, doar imi ieseau cosuri in unele zone, dar presupun ca e un semn bun, ca mi curăță tenul, il foloseam seara dupa ce mi curatam tenul, după ce serul intra complet in piele, foloseam toner si crema hidratanta, credeti c as putea sa l folosesc mai des?! As putea sa incep sa l folosesc in fiecare săptămână o singura seara, sau chiar două seri? Sau e prea mult?
P.s. am uitat sa precizez ca folosesc spf cu grija mai mare dupa ce folosesc serul. Haha

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Din moment că îți ies coșuri, nu nu-i-a bună.
Încearcă să înlocuiești retinolul cu altceva și vezi daca îți mai apar coșuri.
Retinolul aplicat greșit face mai mult rău decât bine.

| Qook explică (pentru Hyperion7):

Thanks, schimb elementul atunci. laughing))

4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Toata lumea stie ca atunci cand folosesti retinol prima data treci prin faza de purging cand iti apar mai multe cosuri si fata arata urat apoi isi face efectul. Sunt unii care il folosesc in fiecare seara. Sunt unii care folosesc tretinoin in fiecare seara, care e de 100 ori mai puternic decat retinol. Dar eu nu as folosi in lunile de vara sau inceput de toamna sau sfarsit de primavara pentru ca sensibilizeaza tenul oricat de mult te-ai feri de soare

| Qook explică (pentru Furnicuta000):

Mulțumesc, asa ma gândeam și eu la faza de purging, da multe persoane m au speriat și am zis sa întreb aici. în afara câteva coșuri ici-colo n am nimic altceva, o sa l mai folosesc mai rar totuși

Răspuns utilizator avertizat