| ladyiulia a întrebat:

M-am dat cu o crema pentru ten cred ca am lasat-o prea mult sa actioneze (era pentru cicatrizare) simteam ca ma arde fata (locul unde am dat cu ea) asa ca m-am spalat pe fata apoi sa observ ca locul era decolorat... dupa sa inrosit sad acum am pielea aspra si este putin mai maronie straight face Cu ce ii pot da? O sa treaca vreodata s-au raman cu o pata de toata frumusetea in frunte?

2 răspunsuri:
| LoriLoL a răspuns:

Cum adica ai lasat crema prea mult pe fata? inseamna ca nu e crema, ci un tratament.dar de la ce este?

| belciuge a răspuns:

Incearca o masca naturala de regenerare a tenului.
O mască de hidratare din: o banană coaptă, o linguriţă cu miere de albine, 10 picături vitamina E. Totul se amestecă şi se aplică pe ten timp de 20 de minute, după care se va îndepărta şi clăti cu apă călduţă. Reţeta are efect vitaminizant şi hidratant.
Masca naturala: sfecla proaspata rasa si amestecata cu iaurt. Se aplica pe fata si se lasa sa se usuce. Apoi se indeparteaza cu apa calda;
Masca cruda de mere - Marul tonifica tesuturile si regleaza functia glandelor sebacee. Asezati-l pe fata, git si decolteu. Puneti pur si simplu pe fata, pe decolteu si pe gat feliute subtiri de mere sau mere rase, intinse uniform. Lasati-le pana isi schimba culoarea (devin maro), apoi clatiti-va cu apa rece.
Pentru un ten normal sau uscat, incercati o masca din tarate de grau amestecate cu lapte si miere.
O mască cu efecte binefăcătoare asupra tenului uscat se poate realiza astfel: o banană, 1 lingură de smântână proaspătă, 1 gălbenuş de ou. Se amestecă şi se aplică pe tenul curăţat în prealabil şi umezit. Timpul de acţionare este de 15-20 minute, după care masca se va îndepărta, iar tenul se va clăti cu apă minerală sau infuzie călduţă de muşeţel. Are efect vitalizant şi hidratant.

Elena happy