| oceanoflove a întrebat:

Henna deschide parul la culoare daca folosesc o culoare deschisa?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Henna nu deschide nimic la nuanta, ci doar se aseaza peste nuanta parului tau. Daca tu esti satena si folosesti blond, degeaba o aplici, nu se va vedea nicio schimbare, va fi parul tau natural.Dar invers, sa devii din blonda satena sau bruneta, chiar roscata, atunci da, va prinde bine.Cu henna nu poti decat sa te duci pe o nuanta mai inchisa fata de ce ai deja.Verifica pe magazinele de profil, de obicei toate au un tabel in care arata ce nuante obtii in functie de nuanta existenta a parului tau. Uite aici unul https://biorita.ro/......hart-1.jpg
Eu am folosit chestnutbrown pe par saten inchis si doar mi-a oferit o subtila nuantare cu reflexii usor roscate.Intre timp l-am mai decolorat putin cu apa oxigenata, ca sa obtin un saten deschis pe care se vor vedea mai intens celelalte nuante de henna pe care doresc sa le aplic.Totusi, metoda asta cu apa oxigenata nu e ceva safe, ci varianta diy ieftina, insa trebuie sa iti asumi daca te trezesti cu parul deteriorat.

Daca doresti neaparat sa aplici nuante deschise de blond sau aramiu, trebuie sa iti decolorezi tu parul dinainte, la salon sau cu un produs destinat folosirii acasa, si abia apoi sa aplici henna.Si ai grija ce nuanta folosesti, fiindca henna pateaza parul pentru mult timp, nu este ca vopselele obisnuite din comert care se sterg in cateva luni maxim, deci la o nuanta inchisa vei avea batai de cap sa o scoti din par fara produse speciale (ma rog, cica mai exista si alte alternative pe net, dar nu are sens sa intru in detalii).

| ReddY25 a răspuns:

Non

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu are putere de deschidere

| Standt a răspuns:

Nu.