| XxRoxyxX a întrebat:

Hey! Am auzit ca fondul de ten afecteaza tenul, adica il face sa para mai imbatranit etc. Vreau sa stiu daca BB-creamul are vreun efect negativ asupra tenului.
Multumesc anticipat! :*

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Fondul de ten n-aș zice că afectează tenul, însă îi dă o notă mai matură și pierde puțin din natutalețe.BB Cream este mai eficientă, în cazul unui ten fără prea mari probleme, hidratează, nu încarcă prea mult, acoperă cu succes mici imperfecțiuni, conferă luminozitate.Pentru un ten însă cu acnee, sau pete în urma acesteia, atunci trebuie folosit fond de ten, pentru o mai bună acoperire, cu efectele însă, despre care spuneam mai la-nceput.

8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Un fond de ten bun nu o sa imbatranseasca tenul dar unul de 20 de lei cu siguranta nu e prea calitativ. Adica daca iti iei un fond de ten Channel fi sigura ca nu iti va afecta tenul dar daca iei unul Ruby Rose sa te astepti la ce e mai rau. Si in cazul BB cream e la fel. Daca iti iei garnier sau toate porcariile care au aparut la noi pe piata nu te astepta la rezultate uluitoare dar daca iti iei unul de la o firma asiatica o sa vezi calitate pe ele.

| corny04 a răspuns:

Buna happy

trebuie sa-ti spun mai intai ca nu e bine sa te dai nici cu fond de ten, nici cu BB cream, decat daca stii ce fel de ten ai (normal, mixt, gras, uscat)

odata ce stii asta, nici fondul de ten nu iti va afecta tenul happy

iar daca vrei sa stii nu, BB-creamurile nu au nici un efect negativ asupra pielii, ci din potriva, chiar il protejeaza si il ingrijeste..depinde de ce BB-cream alegi

Sper ca te-am ajutat!

| ellasweetlollipop a răspuns:

BB-creamurile ofera cateva chesti in plus fata de fondul de ten, dar si ele afecteaza tenul. Depinde de tipul de ten si de varsta ta. Sper ca te-am ajutat! happy

| kx123 a răspuns:

Niciuna din cele 2, nu iti va afecta tenul atata timp cat te vei demachia in fiecare seara! big grin

| Sim0 a răspuns:

Nu are absolut nici un efect negativ. BB Cream nu este un fond de ten, este o crema "colorata", care da senzatia unui fond de ten. Il poti folosi linistita, ofera luminozitate si un aspect sanatos tenului. Si pretul este unul foarte bun.

| Zăpăliciiiiii a răspuns:

Buna!

Orice vei folosi (BB cream, fond de ten) are un efect negativ asupra tenului. Cand aplici pe fata (BB Cream, fond de ten) vei astupa porii si nu vei lasa pielea sa respire plus ca amandoua contin substante daunatoare pielii. In concluzie orice pui pe fata afecteaza.

| EireneP a răspuns (pentru Zăpăliciiiiii):

BB Cream nu astupă porii))

| CoCoundervibe26 a răspuns:

Am auzit ca fondul de ten nu afecteaza tenul, din contra il protejeaza de razele UV si imbunatateste aspectul estetic al tenului. Totul depinde si de calitate. big grin