| Bubbico a întrebat:

Hey! Am o inaltime de aproximativ 1, 65 si o greutate de 49-50 kg. Voi ce parere aveti, ar trebui sa mai slabesc? (am 14 ani)

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nici intr-un caz nu ar mai trebui sa slabesti

| darrio2007 a răspuns:

Dimpotriva.Esti subponderal.Introdu-ti aici inaltimea si greutatea. Putin mai jos vezi in ce barem te incadrezi:http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html

| BiuL a răspuns:

Nuuu, esti ok. Poti avea pana la 155, fara sa fii grasa.

| anss23 a răspuns:

Nu.

| valentingb a răspuns:

Nu, absolut deloc. Esti la varsta schimbarilor, corpul tau trebuie sa prinda forme, vei deveni femeie curand. Daca vei mai pune cateva kilograme, nu te speria, e normal, si chiar aspectuos. Dupa varsta de 16 ani vei putea sa iti faci griji in privinta greutatii, dar acum chiar ai o greutate adecvata, poate chiar un pic mai mica decat ar trebui, dar vei capata forme si cateva kilograme absolut necesare, pana la varsta de 16-17 ani.

| BarBye a răspuns:

In nici un caz. esti foarte bine asa cum esti.la o inaltime de 1.65 ar trebui sa ai intre 50-55 kg. la varsta ta esti foarte bine asa, poate sa te mai ingrasi putin, dar in nici un caz sa mai slabesti.

| positivity a răspuns:

Nu, nu mai trebuie să slăbești absolut deloc. De regulă, ţi-ar mai trebui 5 kilograme pentru a fi perfectă, însă e foarte bine cum eşti acum.
Rămâi la acest număr, nu slăbi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La doar 14 ani pe care ii ai, raportul dintre inaltime si greutate este perfect.Pana la urma ramane la alegerea ta, daca vrei sau nu sa mai slabesti.Cel putin din punctul meu de vedere, nu ar trebui, pentru ca acum te afli in etapa de crestere si asta va fi pana in jurul varstei de 20-21 de ani.

Daca vrei sa te mentii, este cu totul si cu totul altceva, incearca o dieta echilibrata, cu siguranta te va ajuta; mult sport si lichide. happy

Spor.

| WildDream a răspuns:

Nu mai ai nevoie sa slabesti, esti si asa destul de slabutawinking

| ChicaIdiota a răspuns:

Nu! cum sa slabesti e bine

| Arianthe a răspuns:

Să slăbeşti în nici un caz. Recomandat este ca greutatea să fie cu 10 mai mică decât înălţimea, sau chiar şi cu 15. Esti foarte bine aşa cum eşti la vârsta ta, păstrează-te aşa căci vei avea numai de câştigat!