| Elly94sweet a întrebat:

Hey!:* Am o mica/mare problema : am niste cizme lungi de toamna/iarna,piele intoarsa,dar care au un miros oribil de umezeala /praf/mucegai...Ele sunt aproape noi si nu as vrea sa le arunc.Le-am spalat cu apa fierbinte si sapun, pe urma le-am lasat la soare(la aer), dar mirosul persista.Ce as putea face? Exista vreo solutie sa dispara definitiv mirosul? Fundita pentru cel mai ajutator raspuns rapid.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Foloseste bicarbonat de sodiu. Bicarbonatul de sodiu este una dintre cele mai utilizate metode pentru a elimina mirosul din incaltaminte.Tot ce trebuie sa faci e sa imprastii bicarbonat de sodiu in interiorul
pantofilor si sa o lasi acolo peste noapte. Apoi scuturi bine.

Cojile de portocale sunt considerate
racoritoare de pantofi perfecte. Poti lasa cojile de portocala in
interiorul pantofilor peste noapte pentru a ajuta la inlaturarea
mirosului si la uciderea bacteriilor.

Mai multe:

http://unica.md/......altaminte/

| Elly94sweet explică (pentru stlucian):

Merge pe exterior? ca pe exterior am nevoie, ci nu pe interior

| stlucian a răspuns (pentru Elly94sweet):

Cu praful de curatat gen

http://comenzi.austral.ro/images/produse/8950.JPG

si un burete

http://catalogue.3m.eu/pcimages/7210/fullsize.jpg

cu partea mai aspra se va inlatura garantat dar trebuie insistat un pic.

4 răspunsuri:
| Dayuuum a răspuns:

Am exact aceeasi problema, miros a mucegai si a umezeala si cum le scot din balcon cum isi lasa mirosul peste tot, sunt oribile si sunt noi...de pe net laughing o sa incerc si eu faza cu bicarbonatul si sper sa iasa mirosul

| girl971 a răspuns:

Incearca bicarbonat de sodiu dar sa stii ca nu iese mirosul in totalitate.