| Fiona35 a întrebat:

Hey, fetele, ce spray de par imi recomandati? sa fie unul incercat de voi si s-a functioneze (eu am parul nu foarte cret, si lung), si ce balsam pentru ingrijire mi-ati recomanda?(folosit de voi)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, eu prin spray de par care si sa functioneze inteleg seruri :)).
Eu in prezent il folosesc pe acesta de la Gliss http://www.bbcollection.ro/......m_5048.jpg il am din octombrie si am ajung cu el de-abia pana unde e picatura aia cu 3x in ea. Se tine bine si pe langa asta hraneste foarte bine firul. Il face foarte usor de pieptanat, nu se mai incurca asa rau (cat sa-mi scot juma din par cu peria ) si nu mi se deterioreaza parul decat dupa vreo 2-3 luni. Eu ma spal, usuc cu feonul, indrept zilnic si am firul foarte subtire.
Personal il folosesc pe par ud inainte de al usca cu feonul. Am dat vreo 12 lei pe el si l-am luat din DM. Miroase si demential. Pe par uscat il aplic mai rar pentru ca se simte mai uleios parul.

Cat despre balsam am doua.

Primul de la L'oreal http://s1.emagst.ro/......cd2029.jpg pe care il tin vreo 30 de minute in par si face parul foarte fin, moale.

Al doilea este de la Garnier http://www.cumparaturi-online.ro/......00x400.jpg asta e mai mult pentru uz zilnic. Il folosesc de cate ori imi aduc aminte, il tin vreo 30 de secunde pe varfuri si dupa il clatesc. Descurca parul repede, dupa uscare parul nu mai are un aspect degradat ( probabil are ceva silicon prin el ) si are o stralucire pe care o ador.

1 răspuns:
| Laura927 a răspuns:

Cred ca la fixativ te referi...
Fixativul trebuie sa fie in funcție de coafura pe care o faci!
Exemplu. daca iti faci un par buclat ai nevoie de un fixativ 3( este funcția fixare), daca iti faci un coc mai dichisit trebuie sa folosești fixativ 5 ( este cel mai puternic) iar daca vrei un fixativ pentru cand ai parul drept, trebuie sa folosești unul pentru par drept 1/2.
Pentru balsam/sampon de par depinde doar de necesitatea parului tau creț/drept/vopsit/gras/uscat/mixt/pentru strălucire/pentru volum etc sunt foarte multe...
Trebuie sa alegi in funcție de parul pe care il ai!