| MMadalina a întrebat:

Hey fetelor. ce masti de par naturale folositi? dar masti de fata?

P. S :sa fie naturale

fundita:*

Răspuns Câştigător
| veveroi a răspuns:

Masti de par folosesc cea cu: ulei de ricin(ajuta la crestere si regenerare) ulei de masline si miere care din cate stiu ii intaresc structura si il fac mai matasos, galbenus de oua (care ii reda stralucire). si daca ai grave probleme cu el si usturoi(nu-ti face griji mirosul va disparea daca te freci bine cu sampon). e singura pe care o folosesc. oricum are toate ingredientele bune si sa stii ca vezi rezultatelewinkingmai ales de la uleiul de ricin si galbenusurile de oua

iar de fata folosesc diferite masti dintre care cea mai buna mi se pare cea de argila cu miere si cu zeama de lamaie-iti lasa o piele extrem de catifelata si curata

mai am folosit argila simpla, castraveti, miere, rosie si toate sunt foarte bune mai ales daca te tii de un "tratament" adica in fiecare seara argila sau in fiecare seara coaja de rosie.

ai grija de tine>big grin

2 răspunsuri:
| ale a răspuns:

Pentru par: ulei de ricin, un galbenus, zeama de lamaie si o fiola de vitamina A.Amesteci toate ingredientele si pui pasta obtinuta pe par(nu la radacina), o lasi 20-30 min apoi te speli normal. Uleiul de ricin il gasesti la farmacia naturista(costa cam 5 lei) iar vitamina A la farmacie(fiole) poti face masca odata la 2 saptamani iti jur, face minunti pentru parhappy creste mai repede si devine rezistent
pentru fata: fierbe un mar taiat cubulete in lapte, asteapta sa se raceasca si apoi scoate cubuletele si piseaza-le. pune pasta obtinuta pe fata 20 de min.Toate semnele de oboseala vor disparea, fata devine mai luminoasa. REZULTATE GARANTATE, INCEARCAwinking

| Fillaide a răspuns:

Pentru par utilizez masca din ulei de masline si galbenusuri de oua. Fac un amestec din 2 linguri de ulei si 2 galbenusuri, apoi il aplic pe parul USCAT! Dupa ce masez bine infasor capul intr-un prosop si il las asa 30-40 min si apoi il spal ca de obicei.

Aceasta masca e foarte bune impotriva caderii parului si al matretii.

De asemenea mai folosesc si amestecul din un galbenus de ou, cu o lingura de miere, o jumatate de lingurita de ulei de masline, si o lingura de iaurt. Aplic pe tot scalpul, las 15 min si apoi spal parul.
Tot sub forma de masca utilizez amestecul din jumatate de banana cu o lingura de ulei de masline si o lingurita de iaurt.

Iar pentru fata utilizez mierea care catifeleaza pielea.Mai amestecam eu ulei de masline cu o jumatate de banana maruntita si cu miere.
Iti mai propun citeva :
1. Masca pentru ten uscat

Ingrediente :

un iaurt normal (fara fructe)

cateva migdale pisate

2 linguri de miere

2 linguri de ulei de grau

Obtinerea mastii

amesteca toate ingredientele pana cand obtii un compus omogen

aplica masca pe fata si maseaza pielea cu aceasta

tine masca pe fata timp de 20 de minute

Beneficiile ingredientelor

Migdalele

au putere exfolianta

elimina tesutul mort

Mierea

previne lipirea mastii de piele

Uleiul de grau

contine vitamina E

lupta impotriva radicalilor liberi

2. Masca de fructe cu curatire in profunzime

Ingrediente

iaurt

un morcov

jumatate de piersica

jumatate de castravete

Obtinerea mastii

taie morcovul, piersica si castravetele in bucati mici.

pune apoi bucatelele intr-un bol si cu ajutorul mixerului fa-le pasta.

nu va ingrijorati daca amestecul este prea lichid.

aplica masca pe fata pentru 10 minute apoi clateste

Beneficiile ingredientelor

Morcovul

energizant

anti-inflamator

Castravetele

improspateaza pielea

efect de catifelare

Piersica

efect emolient

efect de catifelare