| JuicyCupcake a întrebat:

:* Am 13 ani si dupa parerea voastra credeti ca machiajul este ok la varsta asta? Adica,eu is atrasa de machiaj,doar pentru ca iti pune un pic de culoare pe fata. Eu am vazut prin multe reviste si site-uri ca un machiaj de scoala pentru varsta asta este fard maro,rimel si balsam sau luciu de buze. Adevarul este ca eu cred ca e o prostie sa te machiezi pe de acum,dar nu pot rezista sa nu pun ceva pe fata mea sad Eu is tentata ca la scoala si in oras sa ma machiez,dar mi-e frica sa nu imi stric pielea fetei,si mai mult,sa nu fie stricate machiajurile,chiar si balsamurile sau glossurile de buze. Voi ce zicei fetelor? De la ce varsta machiajul e binevenit? Funda. Si, apropo, credeti a ar fi ok sa imi arunc fardurile? Care nu stiu daca mai sunt bune.

24 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 13 ani să te bucuri de copilărie.
Fardurile le poți da unei fete care se machiază.
Pa, pa.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna! Ai 13 ani,nu mai esti asa mica, insa cu toate astea nu cred ca e ok sa folosesti machiaj. Prin oras, da... poti sa te machezi un pic dar NU strident. Putin fond de ten+rimel+creion de sprancene, cam atat ai nevoie.
In legatura cu fardurile, daca le ai de ceva timp (mai mult de 1 an) cred ca trebuie sa le arunci.

| JuicyCupcake explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Eu am de exemplu de la marca Hello Kitty (de la H&M) o paleta mica cu 9 farduri si cred ca o am de mai bine de 3-4 ani...Eu nu o prea folosesc si sunt doar 3 culori dragute: argintiu, negru-punk spre violet si un fel de albastru mai deschis spre turcoaz. Sa o arunc? Nici nu ii gasesc data expirarii.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru JuicyCupcake):

Trusa este una buna...Insa o ai de ceva timp. Am citit undeva ca fardul trebuie aruncat dupa 2-3 ani. Daca nu te machiezi in fiecare zi, nu o arunca.
Citeste aici :
http://www.egirl.ro/......uncam-7520

| BiuL a răspuns:

Eu zic sa astepti pana la liceu cu machiajul.

| Reiikó a răspuns:

Buna ^^
Nu te machia de acum. Iti vei strica tenul. Acum nu vei observa, dar mai tarziu vei vedea ca tenul tau va fi impatranit. Ai timp de toate. Poti sa citesti o carte, sa iesi afara cu prietenii [vei fi apreciata ca ai curaj sa iesi fara machiaj din casa]. Eu de exemplu nu ma machiez, imi place sa fiu naturala.
In legatura "sa le arunci sau nu", eu zic sa le arunci daca nu sunt de calitate iti vor strica si mai tare tenul.
Dintre toate acestea iti sugerez sa te dai cu balsam de buze [ sa fie de calitate, zic eu] si un gloss.
Sper sa faci alegerea corecta!
Pa-pa!

| Azre a răspuns:

Machiajul
Sexul
Fumatul
Consumul de alcool
Toate sunt pentru cei peste 18 ani!

| BiscuiteCuCrema a răspuns (pentru Azre):

Cu celelalte sunt de acord, dar machiajul nu cred ca e rau daca incepi mai devreme de 18 ani, hai sa fim seriosi!

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns:

Da, e bine atata timp cat tu crezi asta.Dar foloseste-l cu cap.Vezi tu, machiajul te poate face cea mai frumoasa femeie din lume, dar te poate pune si-n pamant, can exagerezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ești prea mică pentru farduri la vârsta asta.
Așteaptă măcar până la majorat.
Ai timp de farduri.
Ești mai frumoasă așa cum ești, natural.
Te-am pupat!

| Zazy a răspuns:

Nu este deloc ok, crede-mă. Vârsta asta e una fragilă, să zic așa. Ești încă un copil, și îți strici fața. Cum ai spus și tu, s-ar putea ca fardurile să numai fie bune, sau mă rog, multe altele. Și îți strică pielea, fața fragilă. Eu am 15 și nu mă machiez, deși am coșuri(acnee)... La un eveniment special, mă dau cu luciu de buze și puțin dar foarte puțin rimel. Așa ar trebui să faci și tu. Mătușa mea nu s-a machiat aproape niciodată. Nu suportă machiajul pe față, pentru că machiajul nu lasă ca pielea să respire. Și mătușa are 43 ani. Și are o față foarte foarte curată, fină. E minunată. Și zici că are 20 de ani, dar ea de fapt are 43 happy.
Ăsta e dezavantajul machiajului. Un avantaj vrei? Păi te face mai frumoasă!

Sper că vei alege corect. Eu una aș arunca fardurile, să uit de machiaj că nu mi face deloc bine. E pentru sănătatea mea! happy Cum am spus, fă alegerea corectă!

Răspuns utilizator avertizat
| deepinlovewithyou a răspuns:

Nu fa prostia sa te machiezi intens de la varsta asta! Iti vei strica tenul si la 20 de ani vei arata ca o femeie de 40-45. Nu ti-o spun cu rautate, dar mai ai destuuul timp pentru machiaj si toate cele. Ai grija de tenul tau asa natural, ca e mare pacat.D-zeu ni l-a dat sa avem grija de el nu sa-l stricam. Am 14 ani si cu rimel ma dau doar la ocazii speciale, in rest deloc. Am destul timp si asa ar trebui sa faci si tu. Pe la 17-18 ani e ok :*.

Răspuns utilizator avertizat
| ElleElenaElle a răspuns:

Eu ma machiez de la 7 ani si tenul meu este frumos. Atata timp cat tie iti place nu intreba pe altii.E viata ta si faci ce vrei cu ea.Bafta la machiaj. Sper sa iti iasa frumos.Nu arunca fardurile poate iti mai folosesc.

| EdiC a răspuns:

Da este normal sa te machiezi daca vrei sa arati bine

| GameOverBitch a răspuns:

Hei, Si eu am 13 ani si ma machiez. Si nu, inca nu am murit! Nu se intampla nimic daca te machiezi, dar sa nu exageram. Eu folosesc doar creion negru si tus de ochi. Astea sunt inofensive. Iti distrugi fata daca folosesti zilnic fond de ten si rimel. Si daca nu vrei sa iti apara alergii, pete, etc... Iti recomand sa folosesti machiaje de calitate, nu de la piata.

| alex癌 a răspuns:

Eu zic sa mai astepti inca esti copil
doar nu mergi la intalnire laughing

| AndruşcăăăăBăăăăă a răspuns:

Bunăăă! Eu am 11 ani şi deja folosesc aşa ceva. Folosesc fond de ten, rimel, blush si balsam de buze sau lipgloss! Nu cred ca este o ruşine, eu oricum nu folosesc în exces mai mult la ocazii. Oraş, ieşire cu fetele, şcoală ( nu exagerat ) anti cearcan, blush si un balsam de buze simplu de la Nivea foloseam în timpul şcolii! Dar dacă eşti de acord să foloseşti în continuare trebuie ca produsele să fie de calitate şi în condiţii buze! Nu uita să te demachezi înainte de culcare sau dimineaţa cu soluţii la tub sau şerveţele demachiante speciale pentru tipul tău de ten şi să foloseşti creme pentru imperfecţiuni! Ştiu că sunt micuţă, dar dacă aşa vreau eu nu are cine să mă judece! Şi dacă o fac sunt,, isteţi `` nevoie mare... Să îşi vadă de treaba lor... Dacă tu eşti de acord, doar asta contează! Să nu te intereseze de părerea celorlalţi, be different! kisskiss:-) O seară plăcută şi sper că te-am ajutat! Fundăăăă? puppy dog eyes

| Deeyutzyka a răspuns:

Deci ca sa iti zic odata ce te machezi o sa devi dependenta si o sa o faci mereu si toti baietii si golani etc o sa se ia de tine pentru ca o sa arati matur macheata si o sa iti dea alta varsta parerea mea ramai naturala! o sa ti se ia de macheajwinking

| DeeaBlahBlahBlah a răspuns:

Nu cred ca este momentul. Adica tu cred ca ai o fata frumoasa [ nu stiu] si nu este inca varsta pentru asta; Nu cred ca trebuie sa le arunci [ poti sa le folosesti din cand in cand la un eveniment special]. si daca iti spune cineva ceva raspunde-le " Nu am nevoie de nimic, sunt perfecta asa cum sunt." [in timp chestiile astea iti imbatranesc tenul]

Sper ca te-am ajutatbatting eyelashes

| silviasilviasilvia a răspuns:

Buna..sa stii ca nu e chiar bine sa incepi de la asa virsta cu makiajurile..mai ales fardurile..strica ft mult tenul si pe la vreo 30 de ani vrei nu vrei o sa trebuiasca sa aplici makiaj fiindca o sa apara riduri ..adik mai devreme decit ar trebui or sa apara. poti la skhool ceva lejer, mascara si gloss de ex..si atunci cind iesi in oras cu fetele, etc sa-ti implinesti pofta de a te makia din plin big grin. sfatul meu e sa nu incepi totusi asa devreme cu makiatulwinking succeshappy

| Katgummy a răspuns:

Buna.Si eu am 13 ani si ma mai machiez uneori dar nu des.Nu e tocmai rau sa iti dai cu ceva machiaj pe fata odata la nu stiu cat timp.Si ca sa nu iti apara iritatii, bube etc. NU TE DA CU FARDURI EXPIRATE.