| UnQ7 a întrebat:

am nevoie de putin ajutor :
Vreau sa prepar o masca de argila verde pentru ten uscat si mixt
, pe pliculet scrie ca trebuie amestecata cu iaurt, lapte etc.
Cat timp trebuie sa stau cu masca pe fata, si dupa folosirea ei este bine sau nu sa folosesc o spuma de curatare de la nivea/avon sau o crema de galbenele.

Si inca ceva, din cate am auzit castravetele este bun pentru cearcane.Cum trebuie aplicat?

Funda celui mai bun si complex raspuns!

Răspuns Câştigător
| Emmeii a răspuns:

Bunăă.

Argila verde este folosită pentru tratarea coşurilor, şii masca aplicată o ţii pe faţă până se usucă. Eu foloseam argilă albă ( cred că aşa era laughing ) şii foloseam sana, zaţ de cafea şi puţină lămâie. Tu foloseşte ce crezi tu de cuviinţă.

Poţi să cauţi şi pe internet măşti de faţă cu argilă verde, să vezi ce mai au în compoziţie.
Poţi să foloseşti spuma de curăţare înainte de a aplica masca, pentru ca atunci când o aplici aceasta să acţioneze, iar după îndepărtarea măştii să foloseşti o cremă hidrantantă. ^^

Castravetele este bun pentru cearcăne, dacă este rece dar ştiu că este şi un bun tonic pentru faţă. Poţi pune în masca respectivă şi 1-2 felii de castravete, date pe răzătoare ( şi sucul inclusiv ).

Repet, caută pe internet măşti cu argilă verde şi vezi ce cuprind ele.

Apropo, care e preţul unui plic de argilă verde? laughing
Sper că te-am ajutaat.
A da, şi masca cu argilă doarr o dată pe săptămână trebuie utilizată!

Sărbători fericite, pa pa!

| UnQ7 explică (pentru Emmeii):

O cutie parca a costat 10 lei si are 10 pliculete happy in Peny
Ms pentru raspuns.

| Emmeii a răspuns (pentru UnQ7):

Mulţumesc şi eu!

3 răspunsuri:
| LoriLoL a răspuns:

Daca ai tenul uscat nu este recomandata argila pentru ca il usuca mai tare/nu exista ten uscat si mixt, ci ten uleios cu tendinta de uscatre din cauza neingrijirii corespunzatoare.mastile in general se tin de la 5 la 20 minute pe fata si au un efect de moment. poti sa aplici si de 2 ori pe sapt ca nu se intampla nimic, doar sa folosesti ceva specific tenului si hidratant. dupa masca poti curata tenul cu gel si poti aplica o crema hidratanta.castravetele are efect secundar adica nu face miracole impotriva cearcanelor, mai ales daca sunt din nastere.pui 2 feliute de castravete pe ochi in timp ce stai si cu masca de ex.