| Bubbico a întrebat:

Am si eu o nelamurire mai ciudata: Stiu ca atunci cand te trezesti dimineata e bine sa te trezesti cu o usoara senzatie de foame... Eu seara nu mananc cu vreo 3-4 ore inainte de culcare (nu ca nu as vrea, dar nu pot), si cu toate astea ma trezesc dimineata ca si cum as fi plina, as fi mancat toata noaptea... Precizez ca am sub 47 de kg, si 1, 67m inaltime, dar nu mi se pare ca sunt exagerat de grasa... sad... Si inca ceva, de precizat, daca ar fi dupa mine, nu as mai manca toata ziua, nu mi se face niciodata foame...

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nu e obligaoriu sa iti fie foame dimineata. Te-ai obisnuit sa mananci sa spune de-abia in pauza mare. Creierul, care controleaza totul, stie ca daca iti da o senzatie de foame tu oricum nu mananci pana la ora aia, asa ca seteaza creasul tau biologic in asa fel incat cu o jumatate de orea inainte de pauza, sa simti o senzatie de foame. Poti manca dimineata, sigur ca poti, dar trebuie ca macar o saptamana sa mananci un pic fortat. Nu mult, dar poti manca de exemplu o banana dimineata, putin, dar foarte nutritiv. O saptamana e de-ajuns pentru creierul tau sa mute ceasul de la ora 11 la ora 7, si astfel cand te vei trezi dimineata, vei vrea sa mananci. In legatura cu pofta de mancare, iti recomand Eurovita multiminerale, o pastiluta pe zi. E foarte sanatos si pe langa asta, dupa 13-16 zile iti va fi foame. Si (amandoi stim) uneori iti e foame, dar parca tot nu ai vrea sa mananci nimic, nu te atrage nimic. Dupa doua saptamani de Eurovita, iti va fi POFTA. Interesant, nu? Cred ca ai si uitat cum e sa iti fie pofta de ceva. Iar apoi trebuie sa lucrezi un pic la constiinta. Stii ca esti prea slaba, baga-ti ideea asta in cap, inlocuieste-o pe cealalta, singurica. Poti.

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă ai această senzaţie, nu este bine.Nu ar fi rău să faci o endoscopie.

| raluk27 a răspuns:

Asta se intampla, pentru ca probabil te-ai obisnuit sa sari peste micul dejun. Stiu din experienta ca atunci cand nu mananci dimineata, cand vine momentul sa o faci, nu simti nevoia, mananci oarecum in sila. Impune-ti un stil de viata care presupune cel putin trei mese pe zi. Daca vei incepe sa mananci dimineata, ai sa vezi ca in cateva luni, chiar organismul o sa-ti ceara, si chiar o sa te trezesti cu senzatia de foame. Ideea este sa-ti "educi" corpul.

| Morphines a răspuns:

Mie mi se pare ca esti prea slaba. La 1, 67 trebuie sa ai in jur de 55 de kg, nu 47. E musai sa mananci seara, inainte de culcare, macar ceva usor, ca un fruct!winking

| vegeta a răspuns:

Stai asa nu manca toata ziua ca sigur o sa ajungi la cutit adica mai pa romaneste poti sa faci ulcer iar dac anul incerci sa mananci dimineata sigur asa o sa te obisnuiesti si o sa-ti fie greu mai tazriu pentru ca o sa apara anemia ametela de cap si dureri de stomac doar sti si tu vb aceea mancarea de dimineata e bratara de aur seara nu cred ca are nimic daca nu mananci dar daca sari si peste manacrea de dimineata tiam spsus ce o sa patesti chiar daca nu iti este foame trebuie sa incerci ceva usor pentru ca o sa te obisnuiesti cu timpul daca mananci dimineata...