| DaDaLadyBug a întrebat:

Am si eu o problema ACNEEA am 16 ani, sunt fata si stiu ca e din cauza varstei. Toata lumea imi spune ca imi va trece, si stiu ca e asa dar cu mine nu te intelegi. Ma consum, plang si ma complexeaza. Imi doresc foarte tare sa am si eu un ten frumos, fara imperfectiuni. Am urmat un tratament recomandat de dermatolog din ianuarie, format din Akne-syt si Zinerith seara+pastile. Prin martie nu mai aveam nici un cos, prin iulie au inceput sa reapara. Am reinceput tratamentul, dar degeaba, l-am intrerupt iar acum folosesc o lotiune tonica de la Oriflame, care parca da mici rezultate. As vrea sa-mi spuneti si mie daca, cunoastezi cazuri de genul cum ati scapat de problema asta. Ce e drept eu nici nu le las in pace, si le strang. Help me va rog, FUNDA!:*

Răspuns Câştigător
| Essence a răspuns:

Da, stiu ca e greu.
si eu eram la fel, insa acum pot spune ca ma simt mult mai bine in largul meu, pentru ca nu ma mai complexeaza.
am scapat de cosuri cu un efort considerabil, si am fost si optimista ca imi vor trece. cred ca si psihicul conteaza mult.
am fost si eu la dermatolog, si inca ma tin de tratament.
ideea e ca tratamentul nu trebuie sa se bazeze numai pe creme si pastile. (apropo si eu am folosit zinerit inainte de dermatolog, si nu mi-a folosit la nimic; depinde si de persoana; fiecare organism reactioneaza diferit)
o sa-ti dau un exemplu:
daca tu mananci numai chimicale si fast food, nu are cum sa-ti treaca cosurile, indiferent de cate creme folosesti.
incearca sa tii un regim alimentar fara prajeli, fara snacksuri, cipsuri, prea multa ciocolata, fara condimente prea multe, fara prea multe grasimi.
bea multa apa, mananca multe fructe, lactate, alimente sanatoase si mancare gatita in casa.
incearca sa eviti praful si aerul poluat.
si incearca sa dormi macar 7 ore pe noapte.
pe langa astea, continua-ti tratamentul facial, si te asigur ca in cateva luni vei avea rezultate.
nu trebuie sa te astepti ca intr-o saptamna sa iti treaca. rezultatele imediate nu sunt de durata, si cosurile reapar.
mai bine mai incet si sigur, decat repede si deloc.
fii optimista si ai incredere in tine.
ai putea sa folosesti si un fond de ten special pentru cosuri, care acopera perfect imperfectiunile.
Eu foloseam ceva din farmacie, de la Vichy, dar era cam scump.
iti doresc succes si ai incredere in tine!

6 răspunsuri:
| loredanaFS a răspuns:

Buna. Uite un articol care te-ar putea ajuta -> http://www.fetelestiu.ro/......materapie/

| alinaiuliana89 a răspuns:

Bioderma gel de curatare zilnic de 2 ori, plus 1 data pe sapt gomaj tot de la bioderma big grin

| Aamerican a răspuns:

Hei, nu trebuie sa plangi, viata e scurta pentru toti, daca tio traiesti la din plin nimic nu te poate opri ( boala e doar in mintea noastra ) in real este un ajutor pentru om.(parearea mea )

| Marina01 a răspuns:

Buna,m-am confruntat cu aceeasi problema si chiar am intrat si in depresie datorita acestui lucru. Eu am 18 ani si iti imaginezi ca deja e o varsta la care ar trebui sa disparea aceste probleme nu sa apara, dar eu am fost ghinionista! Am mers la dermatolog pentru ca nu mai gaseam o altfel de rezolvare iar tratamentul meu a constat in Claritromicina/Doxicilina ca si antibiotic, Zineryt care se administreaza local in combinatie cu Vitamina A+D2, E si B6. In prima luna mi-au aparut si mai multe, acneea mea era din ce in ce mai accentuata iar eu eram din ce in ce mai deprimata si cu mai putin chef de viata, simteam ca nu o sa-mi mai revin vreodata din acea stare motiv pentru care la scurt timp am intrat intr-o depresie foarte urata. Dupa 2 luni de tartament am reusit sa ma simt din nou bine in pielea mea iar acneea a disparut aproape total, mai am cateva cosuri pe obrazul drept si in barbie dar nu prea evidente iar acum se regenereaza cicatricile! Dermatologul meu mi-a spus ca rabdarea e de aur iar tratamentul plus regimul alimentar foarte drastic pe care il tin da roade, evita ciocolata neagra, cipsurile prajelile si chiar si branzeturile, nu fac bine la ten dar fereste-te in special de ciocolata si acidulate! Mananca multe fructe si legume, eu am vazut un rezultat la care nici nu ma asteptam in doar 2 luni si voi continua in jur de 6-7 luni cu tratamentul, bafta :*!

| VanillaBloodWolf a răspuns:

Buna!
In primul rand, alimentatia este cea mai importanta.
In al doilea rand, nu trebuie sa folosesti creme cu parfum pentru ca ai tenul acneic si asta o sa il irite. Nu folosi produse cosmetice cu alcool, pentru ca o sa-l usuce si nu folosi creme foarte foarte grase pentru ca o sa-ti astupe porii si o sa favorizeze, din nou, aparitia cosurilor.
Foloseste o crema pe baza de acid salicilic. S-a dovedit a fi foarte bun in aceste cazuri si incearca sa-ti exfoliezi tenul din cand in cand, insa cu un exfoliant usor.
Nu face abuz de machiaj, insa poti opta pentru BB cream-ul de la Maybelline ce contine acid salicilic.
Bea multa apa, pentru a-ti hidrata tenul - asta e regula pentru toata lumea.
! Sa fi atenta si cu producele ce contin parabeni si alte chimicale, nu sunt deloc bune pentru corp.
Sa ai o zi buna si bafta multa!

| Despyyy a răspuns:

Si eu am recut prin asta si iti recomand lotiunea clearskin de la avon. A facut minuni pentru mine! :*