| anonim_4396 a întrebat:

sad De ceva timp ma tot roade ideea ca sunt mai urata pe zi ce trece.nu-mi place deloc cum arata nemachiata, am cosuri pe fata si puncte negre, porii dilatati, am parul extrem de rar din cauza placii si asta ma demoralizeaza foarte mult pentru ca toata lumea observa asta chiar si prietenul meu sad am inceput sa am celulita ma chinui sa slabesc si degeaba crying prietenul meu a inceput sa se uite dupa altele lucru ce inainte nu-l facea straight face Poate crede ca sunt prea urata pentru el.eu consider ca atunci cand iubesti nu te simti atras de o alta persoana si prin urmare nu simti nevoia sa te uiti dupa altcineva dar din cate vad...el simte nevoia straight face ce as putea sa fac?sad FUNDA la cel mai bun raspuns :*

Răspuns Câştigător
| Laura0 a răspuns:

In primul rand iti spun din proprie experienta:nu baga in seama ce cred altii, in al 2 rand chestiile astea sunt obisnuite la varsta noastra si eu am puncte negre,cosuri,pete rosii p fata din cauza ca-mi sparg cosurile si ma dau cu fond de ten,atata si ca sa-mi mai treaca eu am inceput sa mananc mai sanatos, mananc multe salate si alerg dimineata si se vad rezultatelehappybea apa multa, ajuta foarte mult, eu iti spun asta pentru ca le-am incercat pe mine, acum depinde de tine daca ma crezi sau nu si nu stiu cata vointa ai, oricum chestiile astea cu sportul si mancatul sanatos si bautul apei le-am aflat de la un nutritionist.nu vreau sa fac reclama daca vrei iti spun in particular mai multe despre chestia asta...revenim,prietenul tau daca nu face fata la chestiile normale de adolescent(cosuri,ingrasare,puncete negre.)inseamna ca nu te meritahappysi ca nu te iubeste suficient de mult incat sa poata trece cu vederea,un baiat cand iubeste nu-i pasa ce are prietena lui si invers,atata timp cat el se uita dupa altele doar pentru ca iubita lui s-a ingrasat putin, nu merita nici sa-l saluti p strada, tu nu trebuie sa faci nimic, tu trebuie sa fii tu insati, daca vrei sa faci ceva, fa pentru tine nu pentru elhappycum ziceam are balta peste si vei gasi persoana care te va iubi pentru ceea ce esti nu pentru ceea ce vrea el sa fii

| Brunetsiica a răspuns (pentru Laura0):

Multumesc mult Laura pentru sfaturi, va multumesc la toti/toate pacat ca pot da doar o singura fundita sad o sa incerc sa duc un stil de viata mai sanatos, sa renunt la placa (macar o perioada mai lunga) si cel mai important...sa fac toate astea pentru mine! Am realizat ca fiecare fata e frumoasa in felul ei, fiecare are o zi mai buna (in care aratam genial) sau o zi proasta in care aratam mai putin bine... si daca prietenul meu viseaza la vreo Barbie perfecta in orice moment al zilei e liber so caute!

13 răspunsuri:
| deutSa a răspuns:

Pentru indesirea parului spala`te 1 data pe saptamana la cap cu gaz SI NU GLUMESC, gazul iti face parul foarte frumos.

Pentru cosuri da`te cu paste de dinti SI IAR NU GLUMESC! sau cumpara zynerit, fa`ti masti din 1 lingurita miere + jum. de lingurita de lapte si aplic`o pe fata timp de 15 minute sau maxim 30 in functie de necesitate.

Pentru celulita foloseste impachetari din zat de cafea + ulei de masline sau argila [ 1 lingurita de argila la un pahar de apa si o bei, sau tot impachetari cu argila o aplici apoi adaugi folie de aluminiu si o lasi timp de 30-45 minute ] [ la fel faci si cu zatul de cafea + uleiul de masline ]

Cate kg ai si ce inaltime? De vrei sa slabesti? Daca ai celulita nu este obligatoriu sa slabesti! Si orice fata, indiferent cat de slaba ar fi tot ar avea celulita, bine asta daca nu este doar oase si piele!

Obisnuieste`te sa faci miscare, exercitii chiar si in casa :*

Spor la treaba si nu fi demoralizata, orice baiat se mai uite dupa cate o fata sad

| PrecioussGirl a răspuns:

Nu esti mai urata happy pur si simplu treci prin niste "transformari" ca sa zic asa. la adolescenta au loc multe schimari si poate de aceea.
pentru cosuri/puncte negre poti merge la cosmetica sa ti le scoata, am fost si eu si a fost totul ok. pentru par incearca sa nu te mai intinzi asa mult cu placa, fa-ti niste masti (gasesti pe net foarte multe. iti alegi una specifica parului tau) ca sa se mai regenereze, tunde din varfuri si o sa isi revina el. orice invat are si dezvat. tongue ca sa slabesti renunta la dulciuri, mezeluri, fast food, cipsuri, sucuri acidulate, prajeli. fa niste sport si incearca sa mananci putin si des (3 mese principale si 2 gustari). incearca sa duci un stil de viata cat mai sanatos. da am observat si eu fete care daca sunt nemachiata arata foarte urat si sti de ce? pentru ca se machiaza foarte mult si isi dau pe fata cu fel de fel de creme si o tona de fond de ten.
si eu ma machiez dar incerc sa nu exagerez. mai ales daca ai cosuri/puncte negre sa iti mai dai si cu fond de ten pei mai rau faci. incearca sa te machiezi doar la ochi, putin luciu sau ceva si pe fata sa te speli cu Dove sau un sapun mai bun asa. iti mai poti face masti pentru curatirea tenului. si o sa fie totul bine :* dar crede-ma urata nu esti.winking
fiecare fata e frumoasa in felul ei :*
puteti iesi cu prietenul tau in parc cu rolele, bicicleta tongue.
poate daca te tunzi, un nou look asa isi revine si parul si poate capeti mai multa incredere in tine.

| lavynya1 a răspuns:

Se uita dupa altele, e ceva firesc.Si tu daca ai incepe sa ii vezi defectele la prietenul tau nu te-ai mai simti asa atrasa.E ceva omenesc.Nu inteleg de ce folosesti placa daca stii ca iti dauneaza.Du-te la supermarket si ia-ti un sampon bun si masti regenerante de par sau la farmacie unde vrei tu si nu mai folosi placa.Si varamea a folosit pana ce i se vedea scalpul bine de tot.Crezi ca daca iti indrepti parul esti mai frumoasa sau mai deosebita? Nu ti-l mai distruge, inca esti la timp.In rest, celelalte lucruri ce le-ai spus nu esti singura, tine o dieta hipocalorica bazata sa fie sub 1000 calorii pe zi. Celulita se face de la blugi, cel putin, daca port 2 saptamani blugi deja ma umplu de celulita, daca renunt 2 saptamani deja e diferenta.Gandeste ca iubitul tau nu e sotul tau, sa aiba obligatii mai mari fata de tine.Cel putin asa vad eu lucrurile.Cand vezi ca o persoana se plictiseste de tine, schimba ceva la tine, atrage-l.El te iubeste, insa baietii, cel putin prietenul meu ma critica daca distrug ceva la mine.SI baietii detesta placa de par.laughing. Daca doresti sa rezolvi, vei rezolva totul.succes:* si nu mai folosi placa de par decat la evenimente importante, nu-ti mai distruge parul

| AshuraElric a răspuns:

Vezi ca chelesti din cauza placii si tot o folosesti? thinking Eu cred ca folosesti prea multe farduri...si chiar daca te opresti acum nu o sa se schimbe nimic pentru ca tenul este deja distrus (iti va lua mult timp sa-l refaci macar pe jumatate). Esti mult prea pesimista... daca vei cauta metode care sa-ti rezolve treptat problemele nu te vei mai afla in starea asta.
Cat despre prietenul tau,a tinut si tine la tine,doar ca ajunge la un moment dat sa nu te mai recunoasca (si nu ma refer doar la aspectul fizic, ci si la ce e in interior), devi obsedata de felul in care arati, de felul in care te vede el, si vei incepe sa te feresti cat mai mult.
"Atunci cand iubesti nu te simti atras de o alta persoana", nu se aplica mereu (si nu mi se pare iesit din comun)...adica iubesti o persoana din toate punctele de vedere,o respecti,ii esti mereu altaturi, o susti etc.(in concluzie esti indragostit de ea ca intreg, altfel spus nu-i vezi defectele) apoi apare o persoana care reprezinta fizic (doar fizic) idealul tau de perfectiune, este si normal sa te simti atras de acea persoana, dar asta nu inseamna ca pui si suflet in asta(desigur, asta daca nu esti un animal ce se lasa ghidat doar de instincte).
Ai putea incepe prin a avea mai multa incredere in propria persoana, si sa scapi de toate "artificiile" astea care nu fac nimic altceva decat sa te transforme dintr-o tipa de 20 in una de 40 (poate chiar mai mult), fii cat mai naturala pentru ca baiatul respectiv nu s-a indragostit de felul in care te pictezi.

| Pitzipoanca a răspuns:

Din pacate (sau din fericire), fetele se indragostesc de ceea ce aud, iar baietii de ceea ce vad.
Extrem de putini baieti/barbati raman langa partenera chiar si in perioade mai grele.
Foarte multi baieti se uita dupa alte fete. Dar asta nu inseamna neaparat ca vor pe altcineva.
Pun pariu ca esti f frumoasa.
Pentru par... lasa-l natural o perioada - oricat de rau ti s-ar parea ca arata. Foloseste masca/balsam si renunta la foehn, placa, spuma sau fixativ. Berea ajuta la par, pe langa ca functioneaza cam ca si un fixativ, il hraneste. Si dupa uscare, nu miroase ciudat sau ceva - am testat.
Cand te simti bine, arati bine. Bucura-te de tine, ca esti sanatoasa. Si in loc sa te critici pentru cum arati, mai bine te feliciti pentru ca faci eforturi si iti imbunatatesti imaginea.
Probabil lumea observa (daca observa) pentru ca tu tot repeti asta. Fii mandra de tine^___^.

| Laura0 a răspuns:

Ma bucur ca ti-ai dat seama>big grinsia rata-i ca nu esti roata de rezerva>big grin

| pavdany92 a răspuns:

De multe ori cosurile apar mai mult de la stres asa ca relax, daca ai puncte negre si cosuri nu folosi machiaj numai o sa inrautatesti situatia, nu acum dar peste o luna sa zic n-o sa mai areti nici cum erai inainte, pentru fata cel mai bine si pentru restul corpului du-te la sauna curata porii, o sa te simti mult mai bine si o sa arati pe masura, si nu trebuie sa slabesti ca sa te simti bine urmeaza o mica dieta alimentara manaca la ore regulate si sanatos, mai ales ca acum vine perioada de vara si sunt fructe si legume cu nemiluita, iar pentru par ar fi bun sampon de namol sau o baie cu namol am folosit eu dupa ce am iesit din spital il face mai rezistent si mai lucios,
si mult succes
P.S. si eu ma mai uit dupa altele dar inima tot la cea la care tin este big grin

| ElDictator a răspuns:

Sunt foarte multe lucruri pe care trebuie sa le schimbi. Incepand cu usernameul TPU (si probabil si id-ul de messenger) cu coafura, si terminand cu prietenul. O persoana care te iubeste, te iubeste, punct. (nu se uita dupa altele).
Pentru cosuri si puncte negre vezi ca exista tot felul de tratamente naturiste, cosmetice sau chiar medicamentuase (asa ca nu-ti face griji)
A, lasa placa, ca-ti distrugi parul.

| tp a răspuns:

Salut, uite ce sfaturi ti-as da eu daca imi permitibig grin
pentru ten foloseste brevoxyl sau zynerit le gasesti la farmacie sunt foarte eficiente intr-o saptamana maxim doua ai scapat de cosuri, chiar azi mi-am luat din nou brevoxyl pentru a tine tenul sub controllaughing
pentru par foloseste sampon si balsam pentru volum de obicei sa fie din aceeasi gama ( pantene, elseve sunt destul de eficiente), poti folosi si masti naturale cu ulei de masline si galbenus de ou( natural, ieftin si eficient)
Tot pentru ten pentru uniformizare, acoperire cosuri poti folosi BB Cream de la garnier e ceva crema, costa 20 de lei ( nu fond de ten) care uniformizeaza tenul si il face frumos plus ca te apara si de razele soareleui.
Pentru corp sa-l ai tonifiat, ce fac eu pun muzica care imi place si incep sa dansez, crede-ma are efecte benefice atat pentru corp cat si pentru psihic si manaca multe fructe doar e vara, eu personal numai fructe si legume as manca (bine si ciocolatalaughing. Nu are rost sa-ti mai dau sfaturi de nutritie o sa gasesti pe internet foarte multe. Tot ce ai spus problemele cu tenul se pot rezolva foarte usor, cele cu parul la fel, trebuie sa lucrezi mai mult la starea de spirit.
Iar cel mai important pentru starea de spirit incearca sa zambesti in fiecare zi, si fa absolut toate lucrurile care iti plac uita-te la ce filme vrei, asculta muzica preferata, bucura-te de prietenul tau, de vara, de prieteni, de o prajitura cu ciocolata. Bucura-te de viata si nu regreta nimic din ce te face sa zambesti!
PS: Intotdeauna o persoana este mult mai frumoasa cand zambestehappy

| Erica0 a răspuns:

Inceteaza...sa nu mai aud. Si eu cred ca sunt urata, toata lumea are defecte, dar ce zici ca in vacanta sa faci niste tratamente de imfrumusetare? Pentru puncte negre iti suderez sa faci chestia aia cu aburul sau sa aplici o crema iar pentru cosurile de pe fata tot e indicat o crema sau ceva natural.Nu te descuraja, toata lumea e frumoasa in falul sau. Daca ai parul lung poti sa il scurtezi unpic, sa renunti definitiv la placa sau macar pentru o perioada de timp.Sa iti faci o masca la par cu petrol, exista tot felul de tratamente pentru intarire si diferite. Dar insa cand vine vorba despre prietenul tau si el crede ca tu esti urata ..atunci ...PA SI MULTI PUPICI caci eu in locul tau nu as accepta asa ceva. Mai bine suferi un pic cand te desparti de el (tu ii dai liber) decat sa plangi cand o face el. Asculta, sunt sigura ca exista o persoana care te va accepta asa cum esti tu, adica deloc urata. Mult succes!

| arhiblog a răspuns:

Nu mai folosi placa pentru par, renunta la machiaj sau foloseste doar strictul necesar. Daca prietenul tau nu te considera frumoasa, probabil ti-ar trebui un alt prieten.

| gemulet123 a răspuns:

Incearca sa fii tu insuti.cosii si punctele negre vor disparea.tu trebuie sa suferi dupa prietenul tau.ai toata viata inainte.incearca sa alergi zilnic si sa folosesti produse indicate de un farmacist sau cosmetician pentru cusuri si par.