| bruneta04 a întrebat:

...Sunt disperata. Am 15 ani si am ACNEE(tenul gras ). Am cosuri albe, puncte negre si pete multe. Am fost la dermatolog, insa ce mi-a dat nu m-a ajutat mai deloc(Skinoren, Bioderma akn si Bioderma h2o). Ma demoralizeaza foarte mult acesta problema, ma consider urata. Evit sa ies din casa din cauza aceasta. Va rog ajutati-ma sa scap de acnee. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește un tonic antiseptic și o mască pe bază de acid salicilic.
Seara te speli cu săpun cu sulf.
După o baie fierbinte poți îndepărta punctele negre prin presarea zonelor afectate, ies mult mai ușor deoarece sunt porii dilatați.
Și ieși și afară din casă, trebuie să te bucuri de viață.
Pa, pa.

| NevastuicAaA a răspuns:

Si eu am avut probleme cu cosurile.
Am folosit un gel de curatare energizant cu piersica si lapte de migdale

http://www.avon-shop.ro/......-p-38.html
Si mi-au trecut.Ma spalam cam de 2-3 ori pe zi pe fata.
Am incercat si cu un sapun obisnuit dar nu prea a mers.

Acum nu mai am gel de acela(s-a terminat)dar folosesc Mibazon.
Mibazonul il gasesti doar in farmacia VETERINARA. Chiar daca este pentru uz veterinar este foarte bun pentru cosuri, pentru ca are si antibiotic si la prima folosire le face mai putin vizibile(pe cele care sunt rosii, devin de culoarea pielii), apoi daca il mai folosesti de 2 ori trec de tot.
Intra in piele destul de greu, eu il folosesc cand ma culc.
Cand imi apare cate un cos folosesc mibazon.
De puncte negre inca nu am scapat nici eu.Am folosit solutii speciale,plasturi,m-am spalat cu cafea pe fata(pentru ca este aspra si se spune ca le scoate,in schimb miroase si frumos),m-am spalat si cu malai...Dar nimic!
Aici cred ca singura solutie este dermatologul, dar nu creme prescrise.
Am auzit ca a facut cineva o procedura la dermatolog care i-a facut tenul fara nici o pata, a pus-o intr-un aparat care ii storcea toata fata, era dureros, dar rezultatul uimitor(pretul cred ca era de 100-200 Lei).
Succes!