| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU
Nu am placa de par si imi place sa-mi fac parul cu codite impletite si mama m-a avertizat ca de la codite impletite se toceste parul.
Vreau sa aflu daca este adevarat si daca da ce pot face ca sa am parul frumos?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Ankiiiiiii a răspuns:

Heii! Eu nu cred ca este adevarat, ba din contra impletitul face parul sa creasca mai repede.
Pentru par frumos si matasos poti urma aceste instructiuni :

Un par frumos si sanatos se vede la un scalp sanatos. Astfel, sa nu faci si tu greseala pe care o comit multi dintre noi, aceea de a nu spala parul la dus. Este cea mai mare greseala, mizeria, praful si grasimea de pe par raman tot acolo, iar cresterea parului este ingreunata, la fel ca si oxigenarea lui. Cu alte cuvinte, spala-te pe par la 2-3 zile pentru a avea un scalp si un par sanatos. Foloseste sampoane care nu contin sulfat, care au proteine din grau sau extract de matase, pentru ca pastreaza mai mult timp apa in firul de par.

Daca ai pielea capului uscata, maseaza-o inainte de samponare. Si chiar daca nu ai o astfel de problema cu pielea capului, ofera-i un masaj bland de fiecare data cand te speli pe par. Astfel pielea este oxigenata mai usor, este stimulata cresterea firului de par. Acesta devine mai gros, lucios si frumos. Este nevoie de doar de 30 de secunde de masaj. Nu trebuie decat sa iti folosesti degetele mainilor, in sensul acelor de ceasornic, de la ceafa spre crestet. Si daca ai totusi pielea capului uscata, poti folosi un produs care sa o hraneasca intens, asa cum este uleiul de lavanda sau uleiul de grapfrut.

De cele mai multe ori alegerea unei perii de par este o chestiune de timp. Exista multe modele, culori si asta nu ajuta deloc situatia, mai ales cand ti le doresti pe toate. Dar parul tau nu are nevoie de experimente, ci de un produs delicat, care sa disciplineze cu atentie firele de par, nu sa zgarie pielea capului, sa incurce parul, sa il electrizeze sau sa provoace diverse rani. O perie din plastic moale, fina, cu perii dispusi cu dispozitive de prevenire a iritatiei pielii capului (un fel de bile in capatul acestora) este cea mai buna varianta. Materialul trebuie sa fie moale, perii sa fie delicati, nu aspri, nu rigizi. Si evita periile cu par natural sau materiale naturale. Orienteaza-te doar dupa perii din plastic pliabil, moale, cu perii fini si cu dispozitiv de prevenirea iritatiei pielii capului. Spuneam pana acum ca un scalp sanatos se vede printr-un par bogat, frumos si sanatos. Cu alte cuvinte, ingrijirea parului incepe de la scalp, iar pentru asta este nevoie de atentie. Scalpul trebuie hranit intens. Foloseste astfel ulei de masline in mastile pentru par, ori foloseste cateva picaturi de ulei cu care sa iti masezi pielea capului. Antioxidantii din uleiul de masline hranesc intens pielea, disparand astfel problemele de pana atunci.

Sper ca te-am ajutat. Funda? :d

6 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Ca de obicei,mi-e lene să dau copy paste de pe net. Da, e adevărat,părul se rupe dacă îl împleteşti zilnic. Fiind strâns acolo, se forţează firul şi se subţiază, în final rezultatul fiind ruperea lui. Asta se întâmplă dacă îl împleteşti zilnic, o perioadă mare de timp. Ai putea să încerci altfel de împletitură, mai uşoară care nu agresează aşa rău părul:
https://www.youtube.com/watch?v=tepOOz9xwwg
https://www.youtube.com/watch?v=Qzv_qZqqoEM
https://www.youtube.com/watch?v=29MZjbdfnhE

Ca să ai părul frumos şi rezistent trebuie să-ţi faci o mască de păr săptămânal.
un ou crud/două + o lingură miere + o lingură ulei măsline + o lingură ulei ricin (opţional), amesteci bine. înainte să adaugi oul crud, ţii amestecul pe foc timp de 10-15 secunde. dacă ai microunde e şi mai bine, apoi baţi bine oul şi-l adaugi. aplici pe păr uşor umed sau uscat, masezi scalpul bine-bine şi îţi acoperi părul cu un prosop cald sau pui o pungă, ceva. După 1-2 h cel puţin, te speli bine cu şampon, etc.

| Crucified a răspuns:

Nu se toceşte. Îţi poţi face doar o coadă împletită gen coadă de peşte, nu d-aia normală sau mai multe d-alea normale, că dă un aer ţărănesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te lua dupa toate porcariile spuse de altii, nu imi pasa ca ea te-a facut. Apropo toate tarancile poarta codite impletite, e urat. Mi-e una nu imi place. Pup.

| xereth a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda sper sa citeasca toata lumea ce zic acum..am uitat sa constietez ca eu il tin impletit noaptea dupa ce ma spal pe par ca adoa zi sa fie ondulatsmug

| LadyMelian a răspuns:

parul se toceste si cand te piepteni in fiecare zi.E normal.De aceea e recomandat sa iti tai din varfuri o data pe luna.Dar oricum pe langa ondulator si placa de par impletitul coditelor e mai mult decat inofensiv pentru par.

| alessa10 a răspuns:

Coditele nu ati tocesc parul.ele chiar ti le protejeaza de paduchi...si ca sa ai parul frumos poti sa ati prinzi parul an laturi si sai dai volum cu peria