| EuSiDoarAtat a întrebat:

vi se pare ok ca la 13 ani sa ma machiez? Adica nu chiar machiaj, doar fond de ten(baton) pentru cearcane si putin creion(doar jos). Deci? E ok sau exagerat pentru varsta asta.dau funda raspunsului corect si fara injurii sau jigniri.

Răspuns Câştigător
| alexy19a a răspuns:

Da. Mie unul mi se pare normal pentru ca acum nu mai suntem in anii "90" ca sa te machiezi doar de la 20 de ani sau 18(nu stiu ce an sigur) ca nu stiu ce amenda primeai. E normal sa te machiezi. Dar totusi la 13-14 ani nu ti-ar sta chiar asa bine sa te machezi foarte tare(exagerat) ca sa se observe. Cum ai precizat tu sus e destul de "OK"zic eu pentru varsta ta. Cand o sa ai 15-16 ani atunci mai zic si eu sa te machezi mai tare, sa se observe. Dar sa te machezi foarte tare la 14-15 ani sa sa se observe foarte tare chiar si de la distanta ar fi prea exagerat pentru varsta ta. Sper ca te-am ajutat.winking

| EuSiDoarAtat explică (pentru alexy19a):

Multumesc dupa cum am spus folosesc doar creion pentru partea de jos a ochiului si niste corector, pentru ca am un fel de pistrui si dimineata trezindu-ma la 6...niste cearcane, si chiar daca as vrea nu mi-as permite sa ma machiez mai mult...nu-mi permit regulile liceului la care invat :-s

| alexy19a a răspuns (pentru EuSiDoarAtat):

Nu ai pentru cewinking. Si sa stii ca e normal sora mea se machia de pe la 16 ani dar tot asa putin...

10 răspunsuri:
| RoseOfTheFire a răspuns:

Eu consider mai bine sa nu te mai machiezi, pentru ca la varsta ta nu este cazul, si mai spui ca ai si cearcane pai de la varsta asta?

| BombonicaXD a răspuns:

Creionul nu,te face sa pari mai mare si nu prea e potrivit la varsta ta.Dar fonul de ten,nu vad de ce nu ar fi potrivit,atata timp cat ai nevoie, ai cosuri, pete, semne etc nu e nici o problema(bine daca ai tenul curat si fara nici un cos sau semn il distrugi daca dai cu fond de ten)!
Iar pentru cearcane foloseste un baton corector(dar nu special pentru cosuri pentru ca usuca foarte tare pielea de sub ochi, si-asa foarte subtire)sau un anticearcan bun.Stiu cum e, pentru ca eu am de la 10-11 ani cearcane, iar acum am 15 ani si mereu ma simteam complexata de ele.Nu te omoara nimeni daca te dai cu corector sau fond de ten! Si in loc de creion foloseste daca vrei un rimel transparent care sa intensifice culoarea naturala a genelor si un luciu de buze transparent. Take care!

| positivity a răspuns:

Măi, nu spun că vai nu ai voie să te machiezi absolut deloc, dar nu este deloc necesar la vârsta ta.
Am şi eu o colegă de clasă, care se machia zi de zi, din clasa a VII-a, acum fiind în clasa a VIII-a, şi se machiază permanent. Nu iese din casă fără să pună tone de machiaj, total inutile la vârsta ei.
Fond de ten? Creion? Ei bine, fondul de ten nu-l consider adecvat pentru această vârstă, dar puțin creion, merge.

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Nu mi se pare nici o problema sa te, achezi, atata timp catnu folosesti machiaj mult.Deci daca te machezi acum ti-as sugera sa o iei mai usor, adica incearca sa te machezi mai putin, machiazate ocazional sau atunci cand chiar este mare nevoie si dupa sa te machezi mai mult.Deoarece daca te machezi de acum, in fiecare zi, cand vei fi mai mare pielea ta va arata urata.
O seara buna!

| Andreea9595 a răspuns:

Poti sa te machiezi daca vrei, e alegerea ta, dar daca incepi de acum o sa ai piele foarte batrana la o varsta frageda (20-30 ani).

| BiscuiteCuCrema a răspuns:

Machiajul strica atunci cand e : rimel, fond de ten, fard de pleoape si astfel de produse. Batonul corector este pe baza de plante, deci face chiar bine, iar putin creion jos iti accentueaza usor privirea, nu vad de ce nu. Atata timp cat ramai la asta, consider ca e ok.

| SelenaGomez11 a răspuns:

Pai mie imi se pare ca esti cam mica sa te machiezi la 13 ani.

| ozanna a răspuns:

Hei bine happy, asta nu e chiar o problema grava, daca te machiezi incet si sa nu apesi e destul de binisor dar sfatul meu e sa nu te machiezi de acum, era o vorba ca daca te machiezi de mica o sa iti apara riduri si alte pete pe fata[asta nu stiu daca e adevarat], eu am 14 ani si aplic pe fata mea decat creme, iar uneori pudra si un rimel transparent, numai la ocazii speciale mai folosesc farduri si altele. Dar daca te machiezi nu trebuie sa te panichezi ca e bine sau e de rau :d, daca te lasa si parintii tai e ok happy
Fundita?batting eyelashes Sper ca te'am ajutat cu sfatul asta :*