| PufulethePuffy a întrebat:

Hi TPU vreau sa slabesc si in fiecare seara merg si alerg dupa care urc scari fff multe. dar eu vreau sa slabesc numai la burta... dar cineva mi-a spus ca urc scarile degeaba si ca ar trebui sa ma cincentrez mai mult p alergat. Ce ar trebui sa fac?
Funda

8 răspunsuri:
| LoveYou_6409 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti numai la burta ar trebui sa faci numai abdomene si sa mananci cat ma putin, dar totusi echilibrat. Nu cred ca alergatul si scarile te ajuta sa slabesti la burta. Succes;*. Funda?batting eyelashes

| BlueDeea a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=sWjTnBmCHTY
e foarte bun programul ti-l recomand.doar 8 minute pe zi si vei avea rezultate uimitoare :) la mine a mers. tine-te si de alergat totusi.Bafta!

| Eduard a răspuns:

Buna!

Sunt foarte multe lucruri pe care le poti face, insa numai daca le faci pe toate combinate intre ele vei avea rezultate.
In primul rand totul se trage de la o dieta nesanatoasa si dezechilibrata. Deci de-acum incolo trebuie sa mananci sanatos si sa eviti grasimi, junk-food si bauturi carbogazoase. Trebuie sa mananci la un interval mic de timp (deci mese dese), dar slab cantitativ/caloric.

Sportul este un alt mare factor. Iar aici discutam despre sportul aerob. Alergatul (scari, jogging, viteza), saritul corzii, practicarea unui sport: baschet, role, tenis (masa, camp), badminton etc. toate vor duce la finisarea corpului. Simplul alergat va lucra doar o parte din muschi, iar din pacate abdomenul e unul dintre cei mai utilizati muschi, insa care se lucreaza foarte greu. Fi foarte atenta, poate acum iti doresti sa-ti modelezi abdomenul, dar te trezesti ca mai incolo picioarele nu se mai potrivisc cu restul fizicului sau mai stiu eu, asa ca e bine sa le lucrezi pe toate, indifirent. Abdomenele facute pentru burta nu sunt bune pentru slabit ci pentru sculptare/fortificarea muschilor abdominal, deci e exclus.

Stresul si ritmul de viata agita, lipsa somnului, mesele dupa partide de sex, duc la ingrasare, asa ca trebuie evitate. Dupa un efort, de ex. corpul intra intr-o stare anabolica (adica asimileaza mancarea mai usor, deci e predispus la crestere musculara si adipoasa). Trebuie evitate mesele, dupa imediata terminare a exercitiilor. Mesele de dupa ora 6 iarasi ar trebui evitate deoarece, corpul nu termina cu digestia, ca omul se culca, iar corpul in loc sa se odihneasca, e ocupat cu digestia, ramasa de la ultima masa.

In fine, exista o ecuatie : sport + dieta + viata lipsita de activitati nesanatoase = un corp sexy si sanatos.

Un alt lucru care poate fi luat in considerare sunt suplimentele alimentare, cum ar fi vitaminele si mineralele. Ele nu ingrasa, contrar miturilor ce s-au format in ultima vreme. Ele au alte roluri, iar daca acest mit ar fi adevarat, nu ar mai exista oameni slabi. Poti sa-ti comanzi de pe net un supliment alimentar, carnitina. E foarte bun, se gaseste sub forma de capsule sau prafuri efervescente.

Multa bafta!

| ZvT a răspuns:

Eu alerg 4 Km in fiecare seara si dupa o aproximativ o luna se vad rezultatele. E bine sa transpiri mult cand alergi, masa musculara poti pune dupa ce slabesti mergand la sala. Incearca sa faci si abdomene, pe mine ma doare spatele de la ele.

| andre3a92 a răspuns:

Daca te concentrezi numai si numai pe alergat,nu vei slabi numai la burta,ci peste tot,dk esti fata, inclusiv la sani, fund etc. urcatul scarilor ajuta la tonifierea gambelor cel mai mult.ai putea sa alergi in jur de 30 de min pe zi,pentru ati mentine musculatura buna dar,in timp ce alergi,pune-ti un sac de plastic sau folie pentru protejarea alimentelor in jurul soldului,acoperindu-ti zona abdomenului.o sa observi ca dupa ce alergi, o sa fii foarte transpirata in zona burtii, ceea ce si trebuie.si in loc sa urci scarile, fa un set de 100 de abdomene in 5 serii de 20. o sa scapi de burta imediat, eu asa am facut si am scapat semnificativ cu ajutorul alergatului si a foliei de plastic.plus alimentatia, e importanta:p sper ca te-am ajutat.

| BlueBubble_7033 a răspuns:

I feel you la faza cu slabit-ul! dar, daca vrei doar in zona "burtii", te sfatuiesc sa faci multe abdomene (incepi cu 10 pe seara, si in fiecare seara adaugi inca 10) si, da, nu renunta la alergat! :]

| mirela_6780 a răspuns:

Din pctul meu de vedere abdomenele st cele mai bune, l.a mine a functionat, aveam si eu aceeasi problema

| natalita_5964 a răspuns:

Daca doresti sa slabesti numai la burta trebuie sa faci prese in toata seara, si dupa ora 6 seara sa nu maninci astfel vei obtine ce doresti,,, incearca si vei vedea,,, succese