| Sara2 a întrebat:

Imi doresc sa slabesc dar mama gateste mereu branzoaice, scovergi, clatite, carne de porc, sosuri, si eu fiind foarte pofticioasa nu ma pot abtine, ce ar trebui sa fac? vreau sa dau jos 7 kg pana pe 20 aprilie ( pana la paste )

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gateste tu in locul ei. Asa o vei scuti de o munca si vei putea gati ce si cum vrei tu.

| BiuL a răspuns:

Vorbeste cu mama ta. Explica-i ca nu te simti bine in pieala ta, vrei sa slabesti si ai nevoie de ajutorul ei sa incerce sa gateasca mai sanatos : mai multe salate, legume, carne fiarta sau la gratar, super de legume etc
Si va trebui sa inveti sa te abtii. Vorba aia arta cere sacrificii, nu poti fi si mega bunoaca, si cu toate poftele satisfacute...
Incearca sa faci si sport, macar plimbari zilnice.

| anonimg a răspuns:

Insista ca sa invete sa gateasca sanatos: salate de cruditati si mancaruri usoare. Mergi cu ea la cumparaturi si arunca in cos o salata verde, ori o varza si cu niste morcovi, o sticla de ulei de masline... poti arunca si niste fructe (dar nu toate deodata ca poate nu are atatia bani). happy Poate o sa fie indignata la inceput; dar nu iti spun ca mai tarziu iti va multumi. Poate ca si tie ti-ar fi greu; dar nu iti va dauna.

Si chiar daca va continua sa gateasca ca si mai inainte, tu nu trebuie sa mananci tot ce gateste ea.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pastile sunt pe 5 mai

| diaac a răspuns:

Te cred ca e greu sa slabesti cu asa tentatii in jur. Ai putea totusi sa mananci mai rar asemenea mancaruri, nu neaparat de fiecare data cand le gateste (presupunand ca acestea nu sunt singurele mancaruri la care ai acces). Cumpara-ti fructe si legume multe si mananca sanatos si da-ti voie sa mananci si mancarurile tentante dar nu asa des (sa zicem o zi - doua pe saptamana). Daca te abtii de tot, exista riscul ca la un moment dat sa nu mai poti sa te abtii si sa pui la loc si chiar mai mult (efectul yoyo). Ai grija ca dieta sa nu fie singurul tau mod de a slabi - este important sa faci miscare, eventual sa practici un sport care iti place, profita si de orice prilej de miscare cum ar fi sa renunti la lift, sa renunti la transportul in comun cand acest lucru este posibil etc. Daca duci un stil de viata mai sanatos, vei vedea si rezultatele in ce priveste silueta. Totusi, e cam mult sa slabesti 7 kg pana pe 20 aprilie, s-ar putea sa nu reusesti sau sa reusesti cu mare efort si sa pui repede inapoi, ceea ce este nesanatos. Cred ca 3-5 kilograme ar fi mai realist pana la acea data, si nu este nevoie sa te opresti atunci.

| cookie01 a răspuns:

Timpul e cam scurt sa dai atatea kg jos intr-un mod sanatos, si sa nu le pui la loc dupa. Incearca sa vorbesti cu mama ta sa mai rareasca aceste mese consistente pentru o perioada. Poti sa mai mananci clatite sau branzoaice din cand in cand, doar carnea te-as sfatui sa o eviti ca e grea la stomac. Ceea ce mai poti face, e miscare multa.

| Roxanna112345 a răspuns:

Hei! Pai solutia e sa nu abuzezi de mancare.Ai putea sa incerci de asemenea sa nu mai mananci nimic dupa ora 6 pentru ca noaptea organismul nu mai digera atat de repede si astfel asimilezi si te ingrasi mai tare.Inainte de culcare fa abdomene.Adauga cate 10 abdomene in fiecare seara pentru ca sa nu faci prea multe dintr-o data. Incearca sa bei mult mai multa apa si cand te apuci de mancat mananca putin, foarte lent iar apoi mai mananca putin.Fa asta pentru ca creierului ii trebuie 20 de minute pentru a constientiza ca ai mancat si astfel doar dupa ce trec 20 min nu mai simti foamea iar dupa 20 min te simti satul/a happy Trebuie sa ai un regim de viata sanatos si sa nu faci excese privind atat alimentatia cat si sportul, fa toate astea in catitate moderata happy :* Succes si cred ca astfel vei reusi!

| fantabau a răspuns:

Buna crede-ma eu tot am aceeasi problema sincer nu stiu ce sa faci in asa cazuri poti sa te duci pe o vreme de acasa sau dupa ce mininci vomiti poti sati procuri tablete speciale in farmacie asa in vreo 7-8-9 zile le dai jos precis dar nu uita e periculos asa repede sau fa sport cit te tin puterele in continu dupa fiecare bucatica dar cel mai eficient vorbeste cu mama ta sunt sigura ca va intelege

| diaac a răspuns (pentru fantabau):

Sa vomiti dupa ce mananci nu este un mod de a slabi, ci o boala (bulimie). Daca asta este solutia pe care ai gasit-o pentru tine, imi pare rau si te sfatuiesc sa apelezi la doctorul de familie. Oricum, te rog sa nu dai asemenea sfaturi - unele persoane le-ar putea urma si sa isi faca rau.

| AleXanDrAaaAAAAaAAAaaLeXaaA a răspuns:

Pai pentru inceput incearca sa nu devii dependenta de astfel de mancaruri pentru ca asa nu vei slabi, ci dimpotriva.Stabileste-ti un program la care sa servesti zilnic mesele, consuma multe lichide si nu ar fi rau daca ai face gimnastica zilnic, alergari prin parc, etc.

| Hulio625 a răspuns:

Evita bauturile carbogazoase, multi carbohidrati, dulciurile si fa un pic de miscare.
O data pe saptamana poti sa mananci ce vrei.

| Hulio625 a răspuns:

Si bea apa, dar nu sta flamanda!

| SnyYshQ a răspuns:

Și eu sunt foarte pofticioasă, și mama face la fel ..tot ce știe ca imi place… este prima dată in viata mea cand am inceput sa iau pastile care imi taie pofta de mancare și de dulciuri. sunt la a doua zi deja. ieri prima zi am mâncat 2 cornuri mici toată ziua. Azi 4 clătite toată ziua.
Aștept să văd ce rezultate îmi dă într-o lună pentru ca numai pot asa. sper sa nu am probleme de sanatate de la pastile?
Insa doar asa reusesc sa ma abtin de la orice?
Bafta!

| XRanyaX a răspuns:

Avand in vedere ca mama ta gateste e greu sa te abtii si sa tii tu o dieta. Sfatul meu este sa mananci din toate, insa in cantitati mici. Evita sa mananci seara si combina totul cu mult sport. Bafta!